Има много нарушения при формиране състава на Общото събрание, което през месец май ще избира нов ректор на Великотърновския университет ,"Св. Св. Кирил и Методий“. Това твърди историкът проф. Милко Палангурски, който е известен изследовател на изборния процес у нас.
Според проф. Палангурски, нарушенията при избора на членове на Общото събрание са при квотите както на студентите, така и на служителите:
Аз съм изброил някога в 5-те тези книги за изборите към 340 вида изборни нарушения. За първи път видях избори без списък, без бюлетина. Дори Гочолу не е гласувал без избирателен списък, пък и без бюлетина. Това и Алеко Константинов не може да го измисли, повярвайте ми.
Той смята, че тоталната централизация в управлението на академичната общност е довело до криза:
Университетът е в дълбока академична криза и в момента тенденцията на развитие е низходяща. През 2011-а година с Световната рейтингова система той вземаше 2 553-то място, а в момента се срина на 3 131-во. Националните рейтингови системи също показват изключително негативен тренд и загуба на позиции.
Тези факти са причината проф. Палангурски да обяви кандидатурата си за ректор в концепция, наречена "За академичност, прозрачност и качество", с която ще търси подкрепа за промяна във Великотърновския университет.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..