Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приключи гласуването на парламентарните избори в Турция

| обновено на 07.06.15 в 18:51
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган гласува със съпругата си Емине в Истанбул
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Приключи гласуването на парламентарните избори в Турция и първи предварителни резултати от вота ще има още тази вечер. Според прогнозите най-много гласове се очаква да спечели управляващата Партия на справедливостта и развитието на президента Реджеп Тайип Ердоган. В гласуването за избирането на 550 депутати право на участие имаха над 53 милиона турци.

Според прогнозите управляващата Партия на справедливостта и развитието ще спечели много повече гласове от останалите партии. Ако спечели мнозинство от 330 места, има вероятност на по-късен етап да организира референдум по въпроса за евентуална промяна на конституцията на Турция.

Макар и спокойна, обстановката в Турция в изборния ден се характеризираше със засилено полицейско присъствие. Най-осезаемо то беше в югоизточната част на страната, където мнозинството е съставено от местни кюрди. На места се стигна до сблъсъци, като този в района на град Еюбие, където привърженици на различни политически партии в Турция се сблъскаха, спорейки за бъдещето на страната.

Ситуация в цяла Турция по време на предизборната кампания беше много напрегната по вина на управляващата партия. Днес премиерът Ахмет Давутоглу съобщи, че е задържан и извършителят на атентата в Диарбекир, който взриви две бомби на централния площад в града преди два дни, като по време на този много сериозен инцидент загинаха 2 души, а 100 бяха ранени.

Залогът за управляващата вече 13 години консервативно-ислямистка Партия на справедливостта и развитието е дали ще успее да получи необходимия брой гласове, за да може да продължи да управлява самостоятелно съседна Турция и също така дали ще може да прокара поправките в конституцията на страната, които да я превърнат в президентска република. Залогът е голям и за президента-консерватор Реджеп Таийп Ердоган, който настоява страната му да тръгне по нов път на развитие. Затова той повече от премиера и лидер на управляващата партия Ахмет Давутоглу много лично се ангажира с предизборната кампания.

Управляващата партия на президента Ердоган вложи много усилия, за да спечели парламентарните избори в Турция, но не е изключено все пак да се наложи, въпреки че не желае особено, да влезе в коалиции и да сподели властта си с някоя от опозиционните партии. Очаква се, ако се стигне до коалиране, това да стане с националистическата партия на Девлет Бахчели, позната у нас като формацията на "Сивите вълци" от края на 70-те и 80 те години.

Но между двете формации има спор дали и как трябва да продължи процесът на решаване на кюрдския въпрос в Турция. Именно в този план е и изненадата, която могат да поднесат изборите в Турция с влизането в новия Меджлис на прокюрдската партия на Селяхетин Демирташ, което може значително да обърка сметките на управляващата партия на Ердоган. На президентските избори в Турция преди 10 месеца Демирташ успя да достигне почти до 10-те процента, което не е изключено да се повтори и днес и местните кюрди да имат солидно представителство от 50 депутати в Меджлиса.

Според известния публицист Джелил Сагър от опозиционното издание "Тудей Заман" Ердоган е нарушил Конституцията на страната:

За пръв път президент на Турция наруши конституцията на страната, участвайки директно в предизборната кампания и иска гласове за управляващата партия. Целта е следната - управляващата партия да спечели изборите и съответно с голямо мнозинство да бъде променена конституцията, за да може да има ново управление
.

Според предварителните социологически проучвания Партията на справедливостта и развитието ще има около 41-44 процента, основната опозиционна партия Народно-републиканската на Кемал Кълъчдаръоглу - около 26-28 процента, следвана от Партията на националистическото действие на Давлет Бахчели със 17-18 процента и ляво ориентираната формация на местните кюрди Народно-демократичната партия на Селяхетин Демирташ, която освен че може да прескочи 10-процентната бариера за влизане, може да получи според някои до 12 процента от гласовете на избирателите в Турция.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32