Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделците натискат за отмяна на наредбата за измервателни устройства за гориво

Снимка: Венелина Попова

Днес изтича крайният срок, поставен от земеделците, за отмяна на наредбата, която ги задължава да монтират измервателни устройства на съдовете си за гориво. Междувременно в парламента вече са внесени два законопроекта за облекчаване на контрола върху ведомствените бензиностанции. Въпреки това няколко браншови организации подготвят протест.

Зърнопроизводителите, които първи реагираха на спорната наредба, не вярват на добри пожелания и законопроекти, чието приемане е в неясното бъдеще, казва фермерът Мариела Йорданова:

Какви ще бъдат дебатите, какво ще се приеме и след това как ще бъде разписана наредбата, е много дълъг път. Сгрешен е и принципът, на който се стъпва, за борба с контрабандата и сивия сектор.


Земеделците изчакват края на жътвата и в петък ще демонстрират какво ще се случи, ако зареждат не от своите съдове, а от редовните бензиностанции:

Ще покажем как ще изпълним наредба Н-18 и ще се подредим всички на бензиностанциите. Очакваме да има малко разум и да бъде отменена тази наредба. 
Според председателя на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Кирил Жендов Министерството на финансите е излъгало земеделците, тъй като е обнародвало Наредбата, преди да е постигнат какъвто и да е консенсус и то във време, когато те са в жътва. Реакцията на Националната асоциация на зърнопроизводителите е протест.

Председателят на Националния съюз на земеделските кооперации Петър Николов коментира пред "Хоризонт", че изискването земеделците да монтират измервателни уреди е груб административен натиск без солидни аргументи. Според него върху земеделските производители се стоварва като бреме неспособността на държавните органи да се борят с контрабандата.

Ще предприемем всички необходими действия, предвидени в закона, ако наредбата не бъде отменена
, каза Николов.

Според Румен Христов, председател на Комисията по земеделие в Народното събрание, поставянето на нивомери втора употреба излиза между 15 и 20 хиляди лева, а новите устройства - над 30 хиляди лева:

Това за някои земеделски производители е непосилно и някои от тях ще бъдат принудени да ходят на бензиностанциите. Но няма как да ходиш постоянно до бензиностанцията. В наредбата пише нивомери за над 1000 литра. Новите комбайни имат резервоари по 1500-1800 литра. Това означава ли, че на всяка машина ние ще слагаме фискални устройства и нивомери. 

Именно за това Румен Христов и Мартин Димитров от Реформаторския блок предлагат да бъде направена промяна в наредбата, така че изискванията да важат за съдове за съхранение на горива над 10 тона и за земеделци, които консумират над 15 тона горива годишно.

Интервю с Румен Христов и Петър Николов в предаването "Преди всички" можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32