Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Точно преди 70 години САЩ пускат атомната бомба в Хирошима

| обновено на 06.08.15 в 07:57
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 6 август преди 70 години американски бомбардировач пуска атомна бомба над японския град Хирошима.  Над 70 хиляди души загиват на място, а още толкова умират до края на 1945 година. Три дни след Хирошима, атомна бомба поразява и град Нагасаки. Двете унищожителни нападения слагат бързо край на Втората световна война, но на огромна цена, споделя Кейко Огура - оцеляла от Хирошима:
Американци са ми казвали: ако не беше бомбата, е трябвало да си направиш харакири, да се самоубиеш. Това е ужасяващо оправдание.

С възпоменателни церемонии в "Парка на мира", Япония почете паметта на загиналите преди 70 години от американската атомна бомбардировка на Хирошима. Точно в 8 часа и 15 минути местно време, часът в който на 6 август 1945 г. избухва бомбата, хвърлена от американския бомбардировач Б-29, над Хирошима се разнесе камбанен звън, който отмерваше минутата мълчание в памет на жертвите.

Премиерът Шиндзо Абе заяви, че Япония ще положи всички усилия да създаде свят без ядрено оръжие и добави, че догодина в Хирошима ще се състои среща на министрите на външните работи на страните от Г-7, на която ще се обсъжда и темата за ядреното оръжие:
Япония ще продължи усилията си да създаде свят без ядрени оръжия. Ще направим това със сътрудничеството както на ядрените сили, така и на тези, които нямат атомни оръжия.

Кметът на Хирошима за пореден път покани президента на Съединените щати да посети града и да се срещне с хора, преживели тази трагедия, да чуе историите на оцелелите. Десетилетия след бомбардировките на Хирошима и Нагасаки събитията там са представяни като "необходимо зло" и нито един действащ американски президент не е посещавал японските градове  Повечето фотографски и видеоматериали от разрушенията и пораженията върху хората остават засекретени до 80-те години на 20-и век.

Единствената оцеляла сграда в епицентъра на бомбата сега е известна като Мемориала в Хирошима и въпреки възраженията на китайските и американски власти е вписана в списъка на ЮНЕСКО на Световното наследство като "символ на най-разрушителната сила, създавана от човечеството." 
         

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

По традиция излагат "Камъка от Хирошима" в музея "Земята и хората"

Националният музей "Земята и хората" ще покаже днес "Камъка от Хирошима". Гранитният къс е от уличната настилка, която се намира в близост до епицентъра на атомния взрив, разказва директорът на музея Чавдар Начев :  Това е отдаване на почит към..

обновено на 06.08.15 в 17:14
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва..

публикувано на 06.11.15 в 09:32