Световната банка отново ще проверява българската енергетика и ще предложи изход от тежкото положение, в което се намира тя. В края на мандата на служебния премиер Марин Райков, Банката вече представи доклад за състоянието на сектора и отчете проблеми като непрозрачност, корупция и недостатъчно независим енергиен регулатор.
На базата на новия анализ, който трябва да е готов в началото на следващата година, българското правителство ще избере модел и пътна карта за либерализацията на електроенергийния пазар, която се очаква да стане факт през февруари-март 2015-та. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова отбеляза, че България е закъсняла с либерализацията, но това ще и позволи да избере най-добрите практики за нея. Тя допълни, че анализът на банката трябва да предложи модел за компенсиране на НЕК, тъй като и след либерализацията тя ще продава тока на цена, по-ниска от тази, на която го купува:
Компенсаторен механизъм, който ще гарантира, че НЕК няма да генерира такъв дефицит.
Договорът със Световната банка е за шест месеца, като в средата на този период финансовата институция трябва да представи междинен доклад.
Запитана дали либерализацията на пазара за бита трябва да бъде отложена с няколко месеца заради опасения, че токът за домакинствата ще поскъпне скокообразно, Петкова отговори:
Ние не изключваме нито един вариант, който би бил от полза за битовите потребители.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..