Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Онкоболните от Ямбол настояват да се лекуват в града

В Ямболско има около 4 хиляди онкоболни. В различни фази на заболяването си те са принудени да пътуват до диспансера в Бургас, тъй като в града им няма условия за химиотерапия. 35-годишната Дора Стоянова, сестра й и майка й също го правят:

Вливането ми е 15 минути. За тези 15 минути ставам в 5 часа сутринта, за да съм там в седем, да си дам кръвта и заради спецификата на заболяването ми чакам няколко часа, за да ми излезе определено изследване…Когато един от семейството е болен от тази болест е тежко, а в случая ние сме три – ние сме генетично предразположени към тази болест. 12 лв. в едната посока струва едно отиване до Бургас, до 30 лв. излиза едно вливане.

Не може ли да се направи в Ямбол отделение за вливания и за химиотерапия, питат болните в репортажа на Даниела Костова.

Тези болни много страдат, като че ли са забравени, коментира д-р Панайот Диманов, директор на многопрофилната болница в Ямбол. По думите му, през идната година, Министерството на здравеопазването ще обърне много голямо внимание на значимите заболявания, включително на онкологичните. Д-р Диманов изтъкна, че в Ямбол трябва да се обособи структура в болнични условия за онкоболни пациенти, но по-големият проблем е липсата на кадри:.

В Ямбол ние нямаме онколози, нямаме химиотерапевти. Проблемът е човешкият ресурс.

Д-р Христо Дичев, директор на онкодиспансера в Бургас, потвърждава липсата на кадри. По какъв начин би се разкрил филиал? Не мога да осигуря кадрови потенциал за обслужване на такъв филиал по химиотерапия в Ямбол, казва той.

Според д-р Панайот Диманов от ямболската болница има вариант за разкриването на филиал за онкоболните в града:

Ако се разреши тази дейност да се извършва от лекари със специалност вътрешни болести или друга, няма да има проблем в Ямбол това нещо да стане и тези хора да не ходят до Бургас.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32