Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руското правителство трябва да съобщи икономическите мерки, които ще предприеме срещу Турция

Асоциации на турски бизнесмени бият тревога за възможността че могат да изгубят много договори и да пострадат от разрива в руско-турските отношения  след свалянето над Сирия на руския военен самолет СУ 24. Днес се очаква руското правителство да обяви мерките, които ще предприеме срещу Турция в сферата на икономиката и хуманитарните отношения.    

В Русия се получават много сигнали идващи от влиятелната Асоциацията на турските бизнесмени, както и от различни обществени организации, работещи в Москва, които искат проблемите в руско-турските отношения да бъдат решени. Според говорителят на президента Путин- Дмитрий Песков, тези организации не могат да намерят отговор на поведението на турския президент  Реджеп Тайп Ердоган и за действията му свързани със свалянето на руския военен самолет СУ 24 над Сирия преди няколко дни. Провокационните действия според Песков  не са в интерес  нито на  НАТО, Русия или пък и на самата Турция.Той отбеляза още че синът на президента на Турция Реджеп Ердоган-Билял има "определени интереси" в петролния бизнес, а зета на Ердоган оглавява министерството на енергетиката на страната.                                                                                                                     

Днес трябва да станат и ясни мерките на руското правителство, които ще вземе за ограничаване на икономическите проекти с Анкара. В тях правителство на Русия ще предложи на президента Владимир Путин да се ограничи вноса на турска селскостопанска продукция, която за първите десет месеца на 2015 година възлиза на над 2 млрд. долара както и ограничаване на руските туристи да посещават Турция от които Анкара печелеше по близо 4 млрд. долара годишно, както и на едрия строителния бизнес от Турция, работещ в Русия и имащ много сериозни проекти в страната.                                                                   

В сферата на енергетиката Москва е доста внимателна, защото и тя има какво да губи, ако реши да замрази участието си в тях като започналото строителство на първата турска ядрена централа в Якую, която е собственост на Русия.                                           

В същото време Русия вече обяви, че възстановява визовия режим за турските граждани от началото на 2016 година, с аргумента че през територията на югоизточната ни съседка преминават много джихадисти, които взимат участие на страната на радикалните ислямистки групировки в сирийския конфликт.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32