Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Русия и Китай се обявиха против разполагането на американската сиситема ПРО на Корейския полустров

Снимка: МВнР- Русия

Русия и Китай се обявиха против ядрената програма на Северна Корея - това стана ясно по време на посещението на китайския външен министър Ван И в Москва. Двете държави се обяви и срещу разполагането на американската противовъздушна система ПРО на Корейския полустров.

Общата позиция на Москва и Пекин е, че плановете на САЩ по разполагането на ПРО превъзхождат всяка предполагаема заплаха, която може да дойде от КНДР. 

Освен със своя колега Сергей Лавров, китайският външен министър се срещна и с руския президент Владимир Путин

По време на общата пресконференция с китайският му колега, Лавров подчерта, че плановете за поставянето на системата на полуострова едва ли са предизвикани само от невъздържаните действия на КНДР. Русия обаче иска честен разговор със САЩ по отношение на ракетна програма, защото тя заплашва да наруши глобалния паритет и стратегическата стабилност, допълни Лавров и обясни още, че тези планове надхвърлят евентуалните заплахи от страна на КНДР.

От своя страна китайският външен министър Ван И обясни, че също не възприема еднозначно разполагането на американската система, като и подчерта, че и Китай е против това. Въпреки несъгласието с действията на Вашингтон и Суел, Москва и Пекин заявиха, че няма да прикриват Пхенян и ще работят с останалата част от международната общност за намиране на решение на проблема със Севернокорейската ядрена програма.      

Лавров и Ван И изразиха надежда, че колегите им от Северна Корея ще бъдат внимателни, като китайският външен министър отбеляза, че и двете държави не признават амбициите на Пхенян за разработването на собствена ядрена програма. Трябва да се блокира развитието на ядреното оръжие в КНДР, заедно с което трябва да бъде прекратено негативното влияние на санкциите срещу народа на Северна Корея, подчертаха още те.

Двамата външни министри отбелязаха още, че отношенията между Русия и Китай са достигнали много високо ниво на доверие, което е "безпрецедентно" за последните няколко десетилетия. Като пример беше даден приетият документ за годишните консултации между двете външни министерства за 2016-та, който  предвижда 50 срещи на заместник-външни министри и директори на департаменти, както и планираното за тази есен посещение на Путин в Китай по време на срещата на Г20 в Хуанджоу.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32