Повече от 30 години пазарджишката певица Виолета Маринова е една от хористките, също така и солистка, в световноизвестния хор "Мистерията на българските гласове". Тя е един от малкото изпълнители, много малкото, благодарение на които народните песни от Пазарджик и региона живеят в съвремието. Може би от последното поколение, което е наследило традицията от селото, от времето, когато песните и свирните са били неделима част от живота на хората. Аз съм щастлива, защото израснах в къща с много хора. Моята прабаба почина на 96 години. Баба ми, майка ми, леля ми, баща ми - пълна къща с хора. Имам брат, който е по-голям от мен, аз бях най-малката и най-глезената, разказва певицата.
Виолета Маринова е родена на 22 май 1959 г. в с. Сбор, което се намира между Пазарджик и Панагюрище. Още от дете проявява музикална дарба и участва във всички тържества в съседното село Левски, където учи в основното училище. Имаше навремето много изяви по Великден, Гергьовден, Бабинден...На всичките тези събития аз съм пяла като малко момиченце и мога да кажа, че това е била моята първа публика, моите първи стъпки. Средното си образование певицата завършва в София.
Любовта ѝ към фолклорната музика я отвежда в самодеен хор към читалище "Люба Ивошевич", където се запознава с певиците Елена Божкова и Димитрина Ганчовска, които пеят и в хора на БНР. На репетициите идваха и помагаха, заедно с диригента Здравко Михайлов, който по това време ръководеше радиохора. Тогава Елена Божкова ми каза, че има конкурс за певици в ДАПТ "Филип Кутев", аз се явих и бях приета през 1982 г. Виолета Маринова пее в Ансамбъл "Филип Кутев" почти две години. Напуска, тъй като с ансамбъла се пътува непрестанно в цялата страна, а по това време тя е млада майка.
Калинка Вълчева беше певицата, която ме заведе в радиохора, а първото ми прослушване беше във фоайето на Радио София, Стефан Мутафчиев ме чу там, след което се явих на конкурса. През 1984 г., след успешно издържан конкурс Виолета Маринова е назначена като хорист в Анасамбъла за народни песни на Българското национално радио, в този период (1983 -1987 г.) под диригентството на Стефан Мутафчиев и Георги Генов. От 1988 г. до днес главен художествен ръководител и диригент е Дора Христова, като е важно да отбележим, че хорът от 1990 г. носи името "Мистерията на българските гласове". Кръстник и продуцент на феномена "Le Mystere des Voix Bulgares" е швейцареца Марсел Селие. Това е една голяма школа. Голяма дисциплина има. Звукът на този хор е поглъщащ - с вълнение говори пазарджишката певица. И тук ще припомня за един от звездните моменти в творческата биография на хора, а именно издадената през 1987 г. от Марсел Селие грамофонна плоча "Мистерията на българските гласове", която три години по-късно печели наградата "Грами" на Американската академия за звукозаписно изкуство. Аз винаги съм казвала, че всеки човек носи талант в себе си, но трябва да има шанс да попадне на точното място. Аз имах този шанс. Щастлива съм, че съм имала възможността да застана до Надежда Хвойнева, Янка Рупкина, Калинка Вълчева, Калинка Згурова, Олга Борисова..., споделя певицата Виолета Маринова.
Първите си солови записи в БНР Виолета Маринова прави през 1987 г., заедно с “Тракийската тройка". Първата песен, която записва е "Море Драгано, руса Драгано", последвана от "Койне ле", "Никола Бонка дума" и "Тръгнала ми е бяла Румена". А във втората и третата серия записи, които осъществява няколко години по-късно, вече и съпровожда Оркестърът за народна музика на БНР. Аранжиментите за оркестър са на композиторите Боян Нанков и Георги Андреев. Това са песните "Мори везден мома", "Радина майка умира", "Янке мамина, галена", "Жънала е, лале ле, байова", "Заигра се хоро голямо", "Сама ли си, Петрунке, ден жънала", "Иван Стоянка думаше" и "Разтвори се горо, разклони се". А нейните сола в песните а капела "Сама ли си ден жънала" (обр. Г. Андреев) и "Две пазарджишки песни" (обр. Н. Кауфман), които за неизменна част от концертния репертоар на хор "Мистерията на българските гласове", години наред вдигат на крака многохилядната публика по целия свят.
През всичките тези години Виолета Маринова остава вярна на чистия пазарджишки стил, като последовател на певческата традиция на Ангел Коев, Методи Динков и Надка Караджова.
Жители на Добрич се обявиха срещу включването на междублоковите пространства в обхвата на Синята зона в града, след като Община Добрич публикува на страницата си в интернет проекта. Беше внесена и първата подписка срещу него от живеещите по ул. „Дунав“. Срещу какво недоволстват добричлии и каква ще бъде реакцията на общинската администрация, която..
ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и..
„Паметта е важна“ – среща след Нощта на театрите с писателката Теодора Димова Виолета Тончева за участието на Варненския драматичен театър на Фестивала в Клуж-Напока, Румъния „Нощно кино“ в петък с филми по Йордан Радичков Изложба „Морето“ в ХГ – Добрич Годишна изложба „Изобилие“ във варненската галерия „Арт Маркони“ Започва ремонт..
„Аз не пия кафе за да се събудя, аз се събуждам за да пия кафе“, беше написал някой, който явно обича както кафето, така и да сърфира из социалните мрежи рано сутрин. Иван Барбов, Емилия Николова канят всички, които искат да сърфират на вълните на Радио Варна във времето от 6.00 до 10.30 часа. Както се казва, можете да ни слушате за да..
Кръводарителска акция по случай 90 години Радио Варна! Да празнуваме живота с всяка дарена капка кръв! Да помогнем на поне 90 души! Ако се чувстваш здрав и си на възраст между 18 и 65 години, ако можеш да отделиш 30 минути и искаш да дариш кръв, ела на 4 декември (сряда), от 12 до 16 ч., пред сградата на Радио Варна в мобилен пункт..
Репортаж от заседанието на постоянната комисия по "Финанси и бюджет" към Варненския Общински съвет; Асоциация „Прозрачност без граници“ представи „Индекс на местната система за почтеност 2024 – съществува ли нова енергия за добро управление в общините?“ - репортаж; Вчера служебният кабинет одобри предложения за промени в Закона за..