Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медведев започва обиколка в Азербайджан и Армения

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руският премиер Дмитрий Медведев започва обиколка в Азербайджан и Армения като част от усилията на Москва за намиране на решение на кризата в района на Нагорни Карабах.

Медведев заминава за Ереван, където ще се срещне с арменския президент и премиер Серж Саркисян и Овик Абрамян. Утре той ще отпътува за Азербайджан, където ще бъде приет и от тамошните лидери Илхам Алиев и Артур Расизаде.

В същото време в Азербайджан ден по-рано от планираното пристигна руският външен министър Сергей Лавров, който снощи разговаря с президента Алиев. Срещата в Баку,  по време на която руският първи дипломат подробно обсъди ситуацията около конфликта, продължи няколко часа. Лавров ще остане в азерската столица, тъй като там днес започна тристранна среща на външните министри на Азербайджан, Иран и Русия.

Москва е загрижена от възобновяването на конфликта между Азербайджан и Нагорни Карабах. Руската страна се въздържа от резки изказвания, като подкрепя връщането към масата на преговорите в духа на споразуменията от1994 година. Москва обаче  разкритикува изявлението на турския президент Реджеп Ердоган, според когото  тя е част от конфликта в Закавказието, и  определи думите му като допълнителна пречка в намирането на мирно решение в региона.

В руската дипломатическа офанзива още от самото начало се включи и президентът Владимир Путин, който проведе серия от телефонни разговори с държавните лидери на Азербайджан и Армения и на два пъти отправи призив за прекратяване на военните действия.

Противопоставянето започна с референдума от 1988 година, когато местното арменско население в Нагорно-карабахския район в бившата Азербайджанска ССР изяви желанието си да се присъедини към Армения. След това в периода 1992-1994 година избухна военен конфликт.  Азербайджан загуби контрола над района и прилежащите му седем области. Нагорни Карабах обяви едностранно независимост,  Баку настоява за връщане на териториалната си цялост, възприемайки областта като "окупирана", а Армения подкрепя властите в Степанакерт.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32