Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Романович: НАТО създава напрежение около руските граници

Александър Романович
Снимка: Николай Кръстев

Това, което се случва днес в отношенията на Русия с НАТО, го възприемаме като нарушение на логиката на сигурност, както и на предишните постигнати договорености. Всяка страна има своите геополитически интереси, а Москва е обезпокоена от приближаването на военен блок към руските граници. Ако едната страна засилва военния си потенциал, то възможността и другата страна да го направи е много голяма. Това не означава, че ще се стигне до конфликт, но увеличава риска от такъв. Това заяви в интервю за предаването "Събота 150" заместник-председателят на Комитета по международните въпроси в руската Дума Александър Романович.

За съжаление предложението на Русия за сътрудничество с НАТО не намира подходящия отговор от другата страна. И последните събития, влизането на Черна Гора в този процес не допринася с нищо, за да имаме повод да говорим по-оптимистично. Например Черна Гора не проведе референдум, за да попита гражданите си дали искат това. И когато НАТО говори, че тези страни сами искат да влязат, това въобще не отговаря на действителността. Имам опасения за момента, когато ще бъдат отправени подобни предложения за присъединяване към НАТО към Македония и останалите страни от балканския регион.

Желанието на някои страни от Прибалтика да подсилят своята система за сигурност е абсолютно неаргументирана и неправилна позиция, подчерта Романович.

Как Александър Романович гледа на отправеното от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг предложение за среща Русия-НАТО преди срещата на високо равнище на Алианса във Варшава в началото на юли:

В преддверието на срещата във Варшава виждаме, че се стига до ескалация на напрежението. Аз съм участвал в повечето срещи с НАТО още от 2010 година. По всички въпроси, свързани с разширяването на НАТО, с разполагането на европейската система на противоракетна отбрана или с приемането на нови членове като Украйна и Грузия - винаги предлагахме да бъдат подписани определени документи, но получавахме отговор, че няма да има подпис и документ.

Според руския експерт, Москва многократно е предлагала изготвянето своеобразна пътна карта, но тези искания не са намерили отклик в отсрещната страна. В Русия смятат, че до няколко години след влизането на Черна Гора в НАТО, там ще бъде установена военна база на САЩ или на Алианса. 

Каква е позицията на Русия относно създаването на флот на Алианса в Черно море:

Русия е против разширяването на НАТО и приближаването до руските граници. Черно море е вътрешно  море. В него Русия и Турция имат своите важни интереси и това е част от исторически наслоения и историческо наследство. Предизвиква недоумение с какво ще допринесе разполагането на чужди сили в него и от кого ще се бранят те. Не разбираме това което става, защото руският флот е бил и ще остане в Черно море.

Запитан как оценява изказването на турския президент г-н Ердоган, че Черно море се превръща в „руско море, Романович отговори:

На господин Ердоган би му се искало то да бъде „турско море“ли? Това никога няма да се случи. Разбираемо е, че Русия и Турция имат своите интереси в Черно море, но трябва да е ясно, че Русия ще отстоява своите интереси, утвърдени още през 19 век и събитията в Крим, към които няма да се връщам. Никакви военни действия спрямо Крим през 18, 19 и 20 век не са могли да доведат до превземането му от други държави. Крим е бил руски и такъв ще остане.

Александър Романович е на мнение, че Русия не засилва военното си влияние в Крим, а си го връща.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32