Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

САЩ и Русия договориха план за спиране на огъня в Сирия

| обновено на 10.09.16 в 11:50
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Истински своеобразен дипломатически маратон предшества постигнатото споразумение между държавния секретар на САЩ Джон Кери и министъра на външните работи на Русия Сергей Лавров. Той задмина дори и преговорите в Москва от преди два месеца между двамата първи дипломати. В края на разговорите руският министър на външните работи донесе на отразяващите журналисти пица и водка, като каза, "че пицата е от САЩ, а водката от Русия".

Съединените щати и Русия се споразумяха за план за спиране на огъня в Сирия и полагането на основи за мирен процес.  Договореното примирие предстои да влезе в сила в понеделник, 12 септември. Ако действието му продължи 7 дни, американските и руските военни части ще започнат атаки срещу радикалните групировки "Ан Нусра" и ИДИЛ. 

Москва и Вашингтон се договориха да създадат общ разузнавателен център, който да определя кои от воюващите сили в Сирия са умерена опозиция и кои са джихадисти. Освен това планът определя зони, забранени за полети на сирийската правителствена авиация. Според Джон Кери, това ще сложи край на безогледните бомбардировки над населени места, а Сергей Лавров каза, че правителството в Дамаск ще се подчини. Държавният секретар Джон Кери, с доза предпазливост, отбеляза следното: 

Ако това споразумение остане в сила, ще видим значително намаляване на проявите на насилие в Сирия, както и хуманитарни доставки в Алепо или там, където са най-необходими. След период на отслабване на насилието, Съединените щати и Русия ще предприемат общи стъпки, за да изолират и победят терористичните групировки, които добавиха неизмеримо много към страданията и нещастието на Сирия. Ще подпомогнем и политически преход, което е единственият начин да постигнем траен край на тази война.

Руският външен министър Лавров заяви: Ние и Съединените щати се задължаваме да направим всичко, което зависи от нас, за да може всички заинтересовани страни да спазват договореностите, съдържащи се в нашите документи. Сирийското ръководство е запознато от нас с тези договорености и е готово да ги изпълнява. Така че, ще направим всичко по силите си, въпреки че е ясно, че далеч не всичко зависи от нас.

В пресконференцията в Женева взе участие и специалният пратеник на ООН за Сирия Стефан де Мистура, който приветства резултатите от преговорите. Той увери, че Организацията ще продължи с усилията си да доставя хуманитарна помощ за засегнатите от бойните действия райони.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32