Около 30 научни центрове и музеи в 14 града в България ще се включат днес в инициативата "Европейската нощ на учените". Инициативата се организира всяка година от Европейската комисия в повече от 300 града в Европа.
Целта е да се повиши обществената осведоменост за образованието, за научните изследвания и иновациите, както и да се помогне за преодоляване на негативни стереотипи за учените. "Европейската нощ на учените" е насочена към всички желаещи, независимо от възраст и квалификация, като специално внимание ще бъде обърнато на децата и младите хора.
Медицинският университет в Плевен за четвърти път е домакин на "Нощта на учените". В нея се включват преподаватели, студенти, историци и богослови, които са избрали темата "Храната – история, символ и лекарство".
"Нощта на учените" се открива в Регионалния исторически музей в 17.00 часа с изложбата "Селскостопанските култури в Стария свят и Античността". Проявите продължават в Медицинския университет.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..