Северноафриканската държава е готова да приеме всяка възможна инициатива на Русия, за да може в Либия да започне политически диалог, тъй като Москва има контакти с всяка от страните в конфликта и има балансирана позиция за обстановката. Това заяви, цитиран от московското издание „Взгляд“, вицепремиерът от правителството на националното съгласие Ахмед Майтиг.
Президентският съвет ще приветства всяка руска инициатива за постигане на национално примирие в Либия, тъй като Русия има баласирана позиция и добри отношения с всички страни в конфликта, допълни още Майтиг. Той призова Москва да "проведе своя дипломация", като убеди останалите страни в конфликта да приемат политическо споразумение и да се включат в процеса на урегулиране. Майтиг отбеляза още, че командващият армията на страната Халифа Хафтар, който все още не признава новата власт в Либия, също трябва да се включи в политическия диалог. Това не е някаква прищявка – така се прави във всички страни – военното командване винаги е под властта на политическото ръководство, подчерта либийският висш политик.
Руското издание се позовава на информация в западните медии, че Москва има намерение да вземе страната на Хафтар в либийския конфликт, но Русия поддържа същевременно връзки и с правителството на националното съгласие.
В края на ноември миналата година Халифа Хафтар бе на официална визита в Москва, която беше втората за изминалата година. През юни 2016 Хафтар се срещна в Москва с министъра на отбраната на Русия Сергей Шойгу и със секретаря на Съвета за безопасност Николай Патрушев.
Халифа Хактар ръководи въоръжените сили, които са лоялни на парламента на Либия в източната част на страната. Създаденото с поддръжката на ООН правителство за национално съгласие в Триполи през 2016 г. не се ползва с подкрепата на Хафтар и депутатите.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..