Турският парламент одобри ключови промени в конституцията, които ще увеличат правомощията на президента. Според критици на измененията те ще помогнат на държавния глава Реджеп Тайип Ердоган да изгради авторитарен режим.
Пакетът съдържа общо 21 предложения, като за всяко се гласува поотделно. Последните одобрени промени очертават надзорната роля на парламента, позволяват на президента да запази връзките си с дадена политическа партия, в случая управляващата Партия на справедливостта и развитието, определят изпълнителните правомощия на президента като държавен глава, включително правото да управлява с укази.
Предложенията бяха приети с 348 гласа, което е над необходимия праг от 330, благодарение на опозиционната Партия на националистическото действие, чийто лидер Девлет Бахчели направи остър завой, тъй като само преди една година беше против увеличаването на правомощията на президента Ердоган.
Одобряването е положителен знак за Партията на справедливостта и развитието и Ердоган. Те приближават Турция към президентския режим, към който се стреми Ердоган, макар че трябва да минат още две гласувания преди целият пакет да се постави на референдум, който се планира през тази пролет.
Обсъждането в парламента преминава в изключително напрегната атмосфера - с бой, ритници и юмруци между управляващите депутати и опозиционната Народнорепубликанска партия, която се бори срещу идеята за президентски режим.
В същото време назрява и идеята за избори. Не е изключено да се стигне до предсрочни избори, ако се стигне до положение, че парламентът не може да работи, заяви днес Ердоган.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..