Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

”Микропластмасите в храната - заплаха на настоящето”

Снимка: БГНЕС

"Липсват специалисти по органична химия, които да изследват съдържанието на микроотпадъците в морските организми, с които се храним. Затова нямаме конкретни данни за размера на замърсяването. Макроотпадъците са доста обилни, оттам косвено можем да съдим, че и микроотпадъците (основно пластмаси) са в завишени количества. Попадайки в нашия организъм, те се разграждат в него и отделят диоксини, които са канцерогенни". Затова алармира доц. Валентина Тодорова, р-л секция ”Биология и екология на морето” в Института по океанология към БАН. Тази заплаха е осъзната в световен мащаб, но изследванията за тези отпадъци изискват висока технологична обезпеченост. 

България като държава не може да разчита само на външно финансиране по проекти. Необходимо е да се вдигне процентът на БВП за научни изследвания. 70% от изследователската работа на учените от Института по океанология през последните 10 г. се финансира по проекти. Причините за липсата на кадри са ниското заплащане и назначаването на младите специалисти на заплати близки до минималната за страната. Така учените нямат мотивация – както финансова, така и откъм възможности за изследвания”, каза още доц.Тодорова в сутрешния блок на Радио Варна „Новият ден”.

С апаратура за 350 хил. лева, вкл. дистанционна система за подводно видеонаблюдение и хидроакустична техника за изследване на шума, се сдоби Институтът по проекта „Проучвания на състоянието на морската околна среда и подобряване на програмите за мониторинг”. Проектът е съфинансиран от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (известен като Норвежката програма). Проучванията са направени в акваторията между н. Галата и н. Емине. 12 морски експедиции и анализ на над 1 300 данни са направени през последните 2 г. Запасите от калкан, барбуна и хамсия в Черно море намаляват, сафридът и трицоната в стабилни количества, отчетоха от Института по океанология.

Състоянието на морската вода в едномилната крайбрежна зона, която е най-замърсената, е умерено. Няма признаци за рязко влошаване, но няма и за чувствително подобряване на състоянието. Това е тенденцията в последните 5 г., а целта е водите  да бъдат приведени в добро състояние. Това означава, че засега не постигаме тази екологична цел”, каза още доц. Валентина Тодорова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодора Бакърджиева

Хората избират да даряват тогава, когато се чувстват лично обвързани

От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS.  Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..

публикувано на 12.05.25 в 07:20
Магдалена Малеева

Магдалена Малеева във Варна: За да има олимпийски медали, трябва да има масов спорт

Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в  Барселона ,  Атланта  и  Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..

публикувано на 11.05.25 в 13:43
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, за поддръжка морската столица има едва десетина милиона

Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..

обновено на 10.05.25 в 16:03

Тодор Балабанов: Липсата на гласуваните от ОбС 50 милиона лв. за лечебните заведения на Варна са основание бюджетът да бъде върнат

Бюджетът на Варна не е на кмета или на Общинския съвет, а на варненци. Така председателят на групата общински съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов репликира думите на Благомир Коцев, по-рано през деня, в предаването на Радио Варна „Позиция“, че ролята на съвета не е да разпределя бюджета наново или да прави нов бюджет. Според Балабанов законът..

публикувано на 10.05.25 в 15:44
Николай Мирев, създател на подкаста

Николай Мирев предизвиква варненци на 10 май: Ще споря с всеки на всякаква тема

Николай Мирев е варненец, завършил е информатика и работи повече от десет години в сферата на маркетинга. Свободното си време разделя между семейството си и подкаста, чийто създател и автор е - "Минало, настояще, бъдеще", в най-популярния видеоканал за споделено съдържание.  "Интересувам се от всичко, което вълнува хората на моята възраст - в..

обновено на 09.05.25 в 22:07

The Center с нов танцово-театрален спектакъл "АМОК"

(музикална и звукова среда), Драгомир Русев (сценография). 

публикувано на 09.05.25 в 07:30

"Вода и земя" от художника Димитър Чолаков

"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..

публикувано на 08.05.25 в 07:00