Наталия Бояджиева е дългогодишен журналист, корспондент на интернет радиото "Татковина". Няколко години от престоя си в Китай Наталия описва в книгата си "Светлина от Изтока", заглавието е взаимствано от популярна мисъл на Конфуций.
Да, така е!
Книгата е доста голяма, като гледам минава 350 страници. Нещата, които сте събрали, са плод на колко годишен труд , т.е. пътешествията ви и времето, което сте отделили на Китай и на културата на Китай?
Бяхме три години със съпруга ми. Имахме това щастие и това удовослтвие.Имх възможност да се потопя в китайския живот, да се слея буквално с него, да бъда част от него. Благодарение на моите приятели. Те ми протегнаха ръка и ми помогнаха да навляза в китайския живот. Живяхме в Пънлай, провинция Шандун - това е Североизточен Китай, недалеч от Южна Корея и Япония. Най-североизточната част. Един провиниален град, за мащабите на Китай-малък, те го наричат малък, за нас - не чак толкова защото е едномилионен град, много интересен. В рамките на тези три години успяхме да пътуваме до много интересни места в Китай, за които разказвам в книгата, придружена с много снимки- и в диска, и в самата книга.
Трябваше да отбележим, че към книгата има DVD-диск, който помества снимковия материал, защото, предполагам той е доста по-богат отколкото снимките, които са поместени в самата книга. Също така има и част от вашите репортажи за интернет радиото.
Да, така е. В диска могат да се чуят и репортажите, могат да се видят и снимки. Мисля, че е едно добро допълнение към книгата.
Тъй като трябва да облечем книгата и в едни хубави картини. Вашата дъщеря е направила едни много хубави картини, които ще видят гостите в отдел "Изкуство" на Регионалната библиотека.
Да, дъщеря ми е автор и на корицата на книгата - масленото платно "Момичета". Това са две девойки от Пънлай, които Еми, Емилия Бояджиева се казва дъщеря ми. Еми ги видя, когато ни гостува в Пънлай, много се впечатли от празника, на който бяхме свидетели и нарисува това платно и още 30-сет маслени платна, с помощта на които направи изложба и във Варна, и в София. Тя е запленена от китайската култура , Еми е силно впечатлена и затова я претворява в своите платна.
И понеже заговорихме за чаените церемонии, такава имате и на представянето на книгата. Защо е толкова важна тази чаена церемония в Китай?
Чаената церемония е много важна част от китайската култура. Тя има много значения. От една страна - това е начинът, по който общуват хората. По време на церемонията, ако е изпълнена от майстори, от истински масйтори, какъвто аз не съм, но се опитвам просто да я представя пред зрителите на моето малко представление, както аз го наричам моноспектакъл. Но истиснките масйтори в Китай предтсавят тази церемония като танц на ръцете. Ръцете им са много фини, грациозни, нежни. Те просто танцуват. И хората са запленени имено от естетиката на този танц.
Може да прочетете всичко това в тази прекрасна книга, която за мен е като приказка, защото Китай е една величествена страна.
Благодаря ви!
Цялото интервю с Наталия Бояджиева очаквайте тази неделя в предаването "Радио Варна представя" след новините в 10.00 ч.
Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...
Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..
Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..
Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..
Пресиана Леонидова, която спечели специалната награда на Радио Варна за звукозапис на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“, е ученичка в 11 клас в Национално училище по изкуствата "Добро Христов" във Варна. Вече 11 години се занимава с гъдулка и с народно пеене. Нейни преподаватели са Иванка Друмева (по пеене) и Симеон Семеонов (по..
Първата българска пощенска марка е била издадена на 1 май 1879. И така днешния ден е и Ден на българската пощенска марка. Родните пощенски маркипо онова време били наричани "сантими". Номиналната им стойност била 5 сантима, тъй като тогава не е съществувала българска парична единица. На марките бил изобразен изправен лъв с корона като символ на..
Цветомир Върбанов-SemDD е видеооператор, продуцент и режисьор. Автор е на редица музикални видеоклипове и е продуцирал документалния късометражен филм "Disconnected" на режисьорката Мария Голубцова, с който участва на фестивала на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" в Пловдив през 2024 г. Той е пътешественик с много и..