Професор Игор Резник - ръководител на Центъра по трансплантация на костен мозък в университетската болница „Света Марина” във Варна коментира възможността през пролетта да започнем извършването на алотрансплантации във Варна.
Проф. Резник, колко трансплантации осъществявате в Центъра във Варна годишно ?
На първо място вече няколко години в София извършват трансплантации и там има хематологичен център,но тези трансплантации не са достатъчно за населението на България. В Източна България няма подобен център,а териториалният обхват е важен, защото болните трябва след това да се наблюдават. На второ място лечението беше осъществено във Варна още през 2015-та година. Какво ново обаче направихме през последните години ? Напълно изменихме техническата структура на отделението по трансплантация, направихме специална филтрация на въздуха , специален контрол на налягането, на вентилацията на помещенията , микробиологичен контрол на въздуха , допълнителни тестове в лабораторията, които дават възможност на съвременно ниво да се извършват процедурите.Имаме достатъчно добра апаратура на съвременно ниво.Това ни дава възможност да извършваме не само т.нар. автотрансплантации, които технически са по-прости ,но и трансплантации от други хора- алотрансплантации, които са подходящи за лечението на много болести,особено на кръвта - на левкемията и на някои генетични заболявания.
А само левкемията и генетичните заболявания ли са подходящи за лечение по този начин?
Трансплантацията даже на костен мозък е голяма наука ,защото от една страна това е смяна на болната кръв, а от друга кръвта не е твърд орган като сърцето, бъбреците,дробовете ,които са с определена функция. Функцията на кръвта е много по-голяма и освен известната – за разнасянето на хранителните вещества и кислорода в организма,другата функция, която по-малко се обсъжда-това е имунната функция .Всички имунни функции са продукт на клетките на кръвта,свързани и с костния мозък.
Тоест, Вие можете да лекувате и автоимунни заболявания ?
Можем да лекуваме и автоимунни заболявания, сега много е направено по този повод ,аз с това се занимавах в Израел и тук вече сме изработили документи за присъединяването на тази програма. Лекуват се и ред вродени заболявания , свързани с нарушение на обмяната на веществата , генетични болести също се лекуват и, разбира се, онкологични заболявания, при които кръвта и костния мозък са много чувствителни към химиотерапията. А за лечението на много тумори е нужна интензивна химиотерапия .
Какъв е капацитетът на Вашия център и колко пациенти сега подготвяте за трансплантация,има и деца между тях ?
Да, на първо място възобновихме автотрансплантациите и сега голяма стъпка, която ще бъде скоро направена, е преходът към трансплантации от друг тип – алотрансплантации. Технически сме готови за това. С децата е същото- практически можем да лекуваме деца,имаме няколко деца от детското онкохематологично отделение ,които са планирани за трансплантации. Две са с левкемия, едното е с невробластом - за едните ще се прилага авто, а за другите- алотрансплантация. 3-4 деца имаме на възраст 11-12 години и две малки деца на година и половина. Имаме и възрастни пациенти –извършихме 10 трансплантации и сега ще приемем двама пациенти за автотрансплантации, има и чакащи за алотрансплантации. Чака се 2-3 месеца в най-добрия случай, защото трябва да се намери донор ,който може да е от всеки край на света .
Какви са първите резултати от вече извършените в центъра трансплантации ?
Да, през последните години има резултати от трансплантациите , които могат да се оценят по два параметъра: Единият е непосредствен,който говори за нашите усилия - това е т.нар.смъртност, свързана с целия процес на трансплантация, с интензивната терапия,с умението да се подържа болния с изкуствено хранене и т.н. Вторият параметър е свързан с отговор на въпроса , доколко нашите усилия са довели до пълното излекуване на болния. И затова трябва да изминат няколко години , да се наблюдава дали болестта няма да се върне. Всички,които са преминали през нашия център, са изписани в нормално състояние.
Трасплантациите безплатни ли са за пациентите ?
Това е безплатна процедура, за болните не струва нищо , държавата отделя за трансплантация 40 000 лева, т.е. 20 000 евро. Това е много ниска сума, реално струва 150-200 000 в европейските страни автотрансплантацията ,а алотрансплантацията, за която се отделят до 100 000 лева ,струва 300-350 000 в Европа.
Кога ще имате възможност да извършвате алотрансплантации?
Аз много се надявам, макар че е трудно да се прогнозира, защото зависи не само от нашите желания , но и от болните ,и от намирането на донори – това е един от проблемите. Много сериозен е въпросът за регистрация на центъра в международната мрежа за търсене на донори. Сега сме подготвили документи, за да станем разпознаваема структура. На болните,които чакат в момента, ние търсим донори в сътрудничество със софийския център , където има официално призната лаборатория, която има право да дава генетични данни. Имаме всички данни вече за лицензиране ,но изискванията за лицензирането растат непрекъснато. Съществуват и български лицензи ,основани на европейското законодателство, но за включване в международната мрежа е необходимо да получим специфичен номер, основан на активността на центъра. Мисля, че 2017-та ще е ключова по отношение на алотрансплантациите , през пролетта е възможно да започнем и тогава бихме могли да предявим изисквания за включване в международната мрежа за търсене на донори и за предоставяне на донори от България за други страни.
По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..
"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..
“Харесвам те” е заглавието на новата песен в репертоара на Белослава. Записва я в дует с Бобо, с който си партнират и в песента “Нямаме време”. Тя е включена в албума “Слушай ме” на изпълнителката от 2005г. 18 години по-късно двамата се събират отново. На 21 декември "Харесвам те" ще прозвучи на живо за първи път. На 21 декември във Военния клуб в..
Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..
Интервю с Marco Mendoza (екс-WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES) Басистът Marco Mendoza е бил част от групи като BLUE MURDER, THIN LIZZY, WHITESNAKE, BLACK STAR RIDERS, THE DEAD DAISIES, JOURNEY. Работил е с Ted Nugent, Bill Ward, John Sykes, Tommy Shaw, Tim "Ripper" Owens и кой ли още не, и кой ли още да. На 22 и 23 декември..
На 15 декември, неделя, в пространството за изкуство „Ателието“, двама млади автори представиха съвместна изложба живопис, рисунка и фотография. Това са Кирил Стефанов и Даниел Колев. Двамата са приятели от години. За съвместната им проява са избрали името „Изложба“. Нищо повече и нищо по-малко, както твърди Кирил Стефанов. "Той показва фотографии от..
Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..