Това каза в интервю за Радио Варна Георги Апостолов, координатор на Националния център за безопасен интернет.
Европарламентът смята да въведе от началото на 2018 година забрана за регистрация на лица под 16-годишна възраст в социалните мрежи, без изричното разрешение на родителите им. Според статистиката, всяко пето дете под 11 години има профил във Facebook, макар че възрастовото ограничение е 13 години. Децата ни винаги са бързали да пораснат, дори и виртуално, само че глобалната мрежа ги излага на риск.
Във Фейсбук много голяма част от децата се правят на по-големи. Това крие ли риск за тях?
Категорично. Ние затова от няколко години разговаряме с Фейсбук, те винаги присъстват на нашите срещи на мрежата. Не трябва да си затваряме очите пред факта, че тяхното фиктивно ограничение на минимална възраст 13 години не действа. Фейсбук стана толкова популярен, че ние във втори клас сме ходили и се оказва, че 80-90 процента от децата са във Фейсбук, но тъй като за да направят регистрация, те трябва да излъжат за възрастта си, понякога и доста често най-малките го правят даже с помощта на родителите си. Вместо да кажат, че са на 14 -15 години, те избират 20 – 25, което рязко увеличава риска. Все пак Фейсбук въведе едни защити за профилите на тези, които се регистрират с реална възраст под 18 години. Тези профили не могат да бъдат достигнати от автоматичните търсачки в интернет т.е. такава информация не може да излезе никъде другаде. Те имат допълнителна защита, те по принцип са видими само за тези, които са в приятелския кръг или по подразбиране профилите са настроени, когато публикуваш нещо да го виждат само твоите приятели и приятели на твоите приятели, докато на пълнолетните потребители всяка публикация по подразбиране е настроена да се вижда от всички и човек трябва да отиде ръчно да смени. Така че, това крие рискове - първо всички виждат вече и профила му, и данните, които то е въвело и второ започва да общува с хора, които са доста над неговата възраст, и където и темите са други, и интересите, и отношенията между хората са различни, и това може да травмира детето, но и да създаде реален риск.
Един съвет да отправите към родителите, които също като мен разбират, че детето им е в опасност, тъй като е скрило истинските си години. Какво друго трябва да знаем, наблюдавайки живота на децата си в интернет дотолкова, доколкото можем да бъдем свидетели на онова, което те вършат там?
Най-важното нещо е родителят да бъде заедно с детето при първите му стъпки в интернет. Детето да усети, че това е реален свят и че родителят може да му бъде подкрепа и да му окаже помощ при нужда, защото интернет, откакто стана интерактивен, вече е една реална социална среда и там не толкова техническите средства за защита са важни, колкото социалните умения, умението твоето поведение да не предизвиква рискови ситуации. За това възрастният е най-добрият помощник и съветник, дори и да не разбира нищо от компютри.
Какви сайтове според Вас трябва да избягват?
Трудно е да се забрани на едно дете каквото и да е. Ние не съветваме родителите да действат със забрани. Нашият съвет е – интересувайте се с какво детето се занимава в интернет, какво му е интересно, и то ще ви покаже. Всяко дете и без интернет винаги се опитва да види това, което е забранено. Забраната само подсилва интереса. Не се страхувайте, че детето щом стане на 10 - 11 години само ще потърси порнографски сайтове, не е страшното, че ще ги види, но използвайте случая да поговорите на тема секс, любов, емоции. Даже интернет става помощник на родителя, тъй като подобни теми трудно се започват, а интернет може да бъде повод. Когато детето види, че е родителят харесва даден сайт и му е интересно, това ще го стимулира по-често да ползва този сайт, да може след това да се похвали, че ето в този сайт аз това направих и това видях. Така че, позитивното отношение е най-важното. Забраните не действат.
Най-добрата превенция, според Вас?
Най-добрата превенция е да учим децата на социални умения. За съжаление, поради това, че откакто се появи интернет, 80% от общуването и социализацията на децата минава през интернет или мобилни технологии, те започват да губят реалните социални умения. Те не разпознават примерно езика на тялото, промяната на изражението на лицето и каква емоция се крие зад него. Тук вече е нужна намесата на родители и учители. Повече трябва да работим с децата в тази посока и да ги стимулираме да общуват в реалния живот повече.
Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е регулаторът, който трябва да направи необходимото, за да бъдат поправени грешките. Всички трябва да..
С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий". Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози, които ще наблюдават птиците по..
„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна и зложба на фотографите Олександър Барон ( Украйна) и Румен Сарандев ( България), която представя общо 40 фотоса. Тя ще се открие на 8 ноември в рамките на Петото издание на Международния фестивал на етнографското кино „ОКО“ в Националния дворец на културата в..
Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова. Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..
Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..
Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..
Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..