Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не се наблюдават сериозни екологични проблеми в Черно море

Снимка: БГНЕС

В момента в Черно море не се наблюдават сериозни екологични проблеми. Това съобщи за Радио Варна Таня Милкова, началник отдел в Басейновата дирекция за Черноморския район. Най-замърсените райони по крайбрежието са Варненският и Бургаският заливи. От две години се събира информация относно състоянието на отделни места. През тази година ще бъде направен анализ на дългогодишния ефект от дънното тралене. Проучванията ще се правят със специализирана техника за заснемане на морското дъно, за да се определи изменението на местообитанията.

Като цяло може да се каже, че в момента в Черно море при нашите изследвания и на база на информацията, с която , не се наблюдават сериозни екологични проблеми, които са свързани с непосредствена заплаха за състоянието на морето.

Разбира се, има локални влошавания, има локални специфики, но като цяло за щастие, на този етап, не е възможно да говорим за сериозни екологични проблеми.

Къде са локалните влошавания?

Зависи разбира се от спецификата на морската среда. Например, двата залива...

Говорим за Варненския и Бургаския заливи?

Точно така. Те в българската акватория са подложени на по-комплексен антропологичен анализ, различни ползвания от човешката дейност. Разбира се, там натоварванията са малко по-високи. Нашите проучвания са насочени вече и в местата с по-силен корабен трафик. Също така местата, които са свързани с по-силен интерес за риболов, но тепърва набираме повече данни в тази насока.

Проучванията са започнали в рамките на последните две години и са още в много начален етап, за да можем да дадем някаква оценка.

От Варненския и Бургаския залив къде състоянието е по-тежко?

Състоянието и на двата залива е определено на този етап като умерено. Не може да се направи сериозна диференциация между състоянието на двата залива.

Казахте, че няма сериозни проблеми. Несериозните кои са?

Проблеми има най-различни и може да се окаже, че някои от тях са сериозни. Например, един от проблемите, върху които ще се фокусираме и имаме планирани мерки вече по приетата в края на 2016 г. Морска стратегия, е дългосрочното наблюдение на ефекта на дънното тралене.

Все още няма дългосрочни проучвания и натрупани достатъчни масиви от данни, които да ни позволят да направим оценка на степента на въздействие от дънното тралене - до каква степен то уврежда дънните местообитания и свързаното с това биоразнообразие на цялостната морска екосистема.

Затова има планирани, които ще стартират – надявам се, настоящата година. В рамките на изискванията на Морската стратегия, която включва период от 6 г., се надяваме да имаме достатъчно обективна и обоснована информация, която да ни позволи да предприемем конкретни мерки.

На този етап, съгласно издаваните от ИАРА ежегодни заповеди за разрешаване на риболовни дейности, е забранено използването на тралиращи средства, вкл. дънно тралене, в тримилната акватория. Идеята на проучванията в рамките на морската стратегия е да установи каква е реалната ситуация на морското дъно.

Как ще се правят самите проучвания?

Изискват специализирана техника, която прави заснемането на морското дъно и позволява да се определи степента на увреждане на неговата цялост, позволява да се определят преобладаващите видове, които обитават морското дъно. По този начин се дава информация дали това са типичните видове, дали състоянието на местообитанията е увредено или не, какво е тяхното разпространение, тъй като дънните местообитания може да се каже са основата за развитие на биоразнообразието в Черно море. Там рибите хвърлят хайвера си, много от организмите се размножават.

Проучванията за дънното тралене се предвижда да започнат от следващата година.


Цялото интервю с Таня Милкова може да чуете в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сенокос и Дропла отново с нарушено водоподаване

Четири дни в балчишкото село Сенокос няма вода, отново сигнализират граждани, това потвърди и кметът на селото Красимир Георгиев.   За проблеми с водата алармира и кметът на село Дропла Денчо Попов. "Вече втора седмица горните части на селото нямат вода, нито перални могат да пуснат, нито да се изкъпят" - поставил е на различни нива проблемът..

публикувано на 01.07.25 в 12:29

Започва лятната контролна кампания на НАП по Черноморието

Националната агенция за приходите започна лятната си контролна кампания за спазване на данъчното и осигурително законодателство по Българското Черноморие. Тази година служителите на НАП, заедно с представители на други институции, ще следят и ще противодействат на опити за необосновано повишение на цените на стоките и услугите. Основната цел на..

публикувано на 01.07.25 в 12:03
Янислава Шопова, кмет на район

В район "Одесос" от днес започва инициативата "Полей дръвче"

От днес във Варна започва инициативата на район "Одесос" - "Полей дръвче". Всеки един жител на варненския район може да се включи в кампанията, а целта е всеки да се грижи за по едно дръвче, като го полива. "Това изисква страшно малко усилия, но в същото време ще даде шанс на всички млади дръвчета, които не са много добре здравословно състояние, да се..

публикувано на 01.07.25 в 11:40

С 2,52% по-скъп ток във Варна от днес

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) намали значително средното увеличение на електрическата енергия от 1 юли и го сведе до 2.58% при първоначално предвидено 4.62%.  От 1 юли цената на клиентите на “Електрохолд” нараства с 1.82%, на ЕВН - с 3.60%,  а за клиентите на “Енерго про” - 2.52%.  За клиентите на ЕСП “Златни пясъци” ООД цената..

публикувано на 01.07.25 в 11:12
Снимката е илюстративна

Изграждат светофар на ул. "Девня" във Варна

Комисията по „Обществен ред и сигурност“ към Общински съвет-Варна даде съгласие да бъде изградена светофарна уредба на кръстовището на ул. "Девня" и улица, представляваща вход/изход към северна обслужваща зона на пристанище Варна. Целта на светофара е да бъде осигурен безопасен маршрут за преминаване през ул. "Девня" в посока гребната база..

публикувано на 01.07.25 в 11:05
Снимката е илюстративна

Комисията за тротоарното право във Варна ще заседава в четвъртък след 3-годишна пауза

Последната комисия за тротоарно право във Варна е заседавала през 2022 г. Заседание за контрола на тротоарното право, използвано от заведенията във Варна, е насрочено за 14 часа в четвъртък, 3 юли, съобщи за Радио Варна и предаването "Новият ден" кметът на район "Одесос" Янислава Шопова. В момента всички заведения плащат обезщетения, след като..

публикувано на 01.07.25 в 10:30

11 камиона събират боклука на Варна през лятото, от жегата често техниката аварира

Във Варна ще бъдат поставени контейнери за зелени отпадъци, които ще бъдат със заключващ механизъм. В процедура сме това да стане факт, но решението за справяне със зелените отпадъци във Варна е наистина много трудно, подчерта заместник-кметът Илия Коев. В бюджета са предвидени средства за четири камиончета, с които хора, които нямат възможност..

публикувано на 01.07.25 в 09:10