„Поздрав от Добрич” се нарича изложбата, подредена във фоайето на Дома-паметник „Йордан Йовков”. Експозицията е посветена на 135-годишнината от преименуването на града от Хаджиоглу Пазарджик в Добрич.
Изложбата представя част от колекцията от картички на Регионалния исторически музей с изгледи от града от първата половина на 20 век. Посетителите ще могат да видят как се е променял обликът на града от времето преди войните, в периода от 1912 – 1913 г. и 1915 – 1918 г., по-късно - по време на румънската власт, както и през 40-те години на миналия век. Картичките показват емблематични за някогашния Добрич места и сгради. Сред тях са централният площад, наричан Шадраванен, на чието място днес се намира пл. „Свобода”, главната улица със старата часовникова кула, сградите на общинското управление и Съдебната палата, църквите „Света Троица“ и „Свети Георги“. Има изгледи на военното гробище от времето на Първата световна война, градския парк и други. Част от обектите съществуват и днес, макар и в доста променен вид.
В изложбата могат да се видят също копие на “Държавен вестник” от 27 февруари 1882 г. с указа за преименуването на град Хаджиоглу Пазарджик в Добрич, както и документи от работата на общинското управление от 1882 г., в които градът се споменава вече с новото си име – Добрич. Показана е и портретна снимка на кмета на града по това време – Йордан Хаджииванов. Изложбата ще бъде експонирана до края на април. Както е известно, през 1949 г. градът е прекръстен на името на съветския маршал Толбухин. А от 19 септември 1990 г. с указ на президента, по инициатива на граждани, е възстановено името Добрич.
На 15 юли (вторник) от 18 часа в Галерия „Аспарухово арт“ на читалище „Просвета 1927“ в квартал „Аспарухово“ ще бъде представен комиксът „Битката при Варна. Битка на народите през 1444 г.“ Комиксът ще бъде експониран на изложбени пана, които придружават печатното издание. Документалният комикс на авторите Елена Владова (сценарист) и Николай Русев..
Два грандиозни балетни спектакъла очакват зрителите на фестивала Опера в Летния театър – Варна 2025 през юли. „Катарина, или Дъщерята на разбойника“ ще се играе на 15 юли, а на 23 юли публиката ще се наслади на балета на балетите – „Лебедово езеро“. „Катарина, или Дъщерята на разбойника“ е внушителна възстановка на забравения за почти два века балет на..
Седем артефакта от музей "Старинен Несебър" са включени във временна експозиция "По вълните на Черно море през хилядолетията". Изложбата ще бъде представена на сесия на Комитета за световно културно наследство на ЮНЕСКО в централата на организацията в Париж. Събитието във френската столица е организирано от Република..
Близо три четвърти от обектите, включени в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, са застрашени, сочи доклад на Института за световни ресурси и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура. Причината - недостиг или излишък на вода. 73% процента от 1172 неморски обекта, класифицирани като световно..
И днес ще има безплатно кино на открито в Балчик. Филмите "Гунди" и "Клопка" ще бъдат прожектирани на 7 юли на автокино пред супермаркет ABC. Прожекциите са безплатни и се осъществяват с подкрепата на Община Балчик. Началото им е от 21.30 часа. Влизането на автомобилите ще започне час по-рано.
Варненската група SoulFever се утвърди на българската музикална сцена с разнообразното си звучене, което към основата на рока добавя елементи на поп и джаз. Музикантите имат зад гърба си 7 издадени песни, като най-новата от тях - "Сетива", направи премиерата си преди дни. Както винаги, музиката на песента е общо дело на цялата група, а..
Самостоятелна изложба живопис представя до 22 юли във варненската галерия "Ларго" изтъкнатият български художник Васил Стоев. Експозицията е озаглавена "Висок хоризонт" и представя най-новите творби на пловдивчанина, създадени специално за представянето му в морската столица. Идеята за заглавието на изложбата идва от картина, включена в нея...