"Сляпата Вайша" на българина Теодор Ушев не можа да вземе „Оскар“ в категорията „Най-добър късометражен анимационен филм“.
На 89-ата церемония по връчването на наградите на Американската филмова академия победител в тази категория стана „Свирчо“ на Пиксар – основен конкурент на „Сляпата Вяйша“.
Виола Дейвис бе отличена с Оскар за поддържаща женска роля във филма на Дензъл Уошингтън "Прегради".
За най-добър документален филм бе отличен "О Джей: Произведено в Америка". Това е най-дългият номиниран филм в историята на наградите "Оскар" - лентата е цели 7 часа и 47 минути.
Оскар за чуждоезичен филм взе "Търговският пътник" на иранския режисьор Асгар Фархади. Това е втори Оскар за Фархади, който не присъства на церемонията в знак на протест срещу затегнатия граничен контрол и опита на президента Доналд Тръмп да спре достъпа на граждани от 8 предимно мюсюлмански държави в САЩ.
"Първи контакт" на Дени Вилньов взе наградата за звуков монтаж, а "Възражение по съвест" - за звук. "Отряд самоубийци" взе Оскар за грим и прически, а "Фантастични животни и къде да ги намерим" бе отличен за костюми.
"Зоотрополис" взима "Оскар" за пълнометражна анимация. Той бе обявен и за най-добра анимация на изминалата година
"Книга за джунглата" взе "Оскар" за специални ефекти.
За късометражен документален филм отличието отиде при филма „Белите каски” – за доброволните спасителни отряди на Сирия, които обикалят Алепо и останалите градове, пострадали от войната и спасяват от развалините ранени и пострадали цивилни.
Другото българско участие беше за научно-технически постижения, категорията, която затрудни водещите да обяснят какво представлява софтуера V-ray на българската компания Chaos Group. Технологиите, взели "Оскар" за научни постижения бяха упоменати накратко. Sобствениците на Chaos Group Владимир Койлазов и Петър Митев получиха наградата си на 11 февруари.
Мюзикълът „Ла Ла Ленд“ отнесе шест от наградите - за сценография, оригинална музика, операторско майсторство, песен към филм, за режисура и за главна женска роля на Ема Стоун.
Отличието за оригинален сценарий отиде при "Манчестър край морето", а за адаптиран - при филма "Лунна светлина". Главният роля на Кейси Афлек - брат на Бен Афлек, в "Манчестър край морето" му донесе и "Оскар" за главна мъжка роля.
И зложбата „Тракийският войн“ се открива на 30 юни в залата за временни експозиции на първия етаж в Археологическия музей на бул. „Мария Луиза“ 41 във Варна. Включени са ценни експонати от Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ) и от Регионалните исторически музеи в Пловдив, Русе, Шумен и Варна. Експозицията ще..
Регионалният клуб "46-и пехотен Добрички полк" към Национално дружество "Традиция" се завърна от успешното си участие на историческия фестивал "Времена и епохи" в Москва. Възстановчиците от Добрич за пети път имаха честта и отговорността да представят българската военноисторическа реконструкция на един от най-големите фестивали в света, събрал тази..
От днес в парк "Аспарухово" във Варна започва фестивалът "Аспарухово пее и танцува". Съборът е ежегоден и се провежда през месец юни. Мария Илиева, Звезди и Легионерите и Мария Илиева са част от програмата на събитието тази година. Днес на сцената ще излезе Нелина. Първото издание на "Аспарухово пее и танцува" е през 1966 г. В празничната програма..
Четвъртото издание на Международното триенале "Духът на акварела" ще разположи своята основна експозиция от 1 до 30 юли 2025 г. в залите на първия етаж на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. В основната експозиция участват над 350 художници от 51 страни. Тя включва селектирани творби, почетни участия, както и произведения..
С концерт на 30 юни срещу 1 юли Варна ще посрещне Джулая. Традицията, която Община Варна връща "у дома". Джулай Морнинг е уникален за България и света феномен. Всяка сутрин на 1 юли хиляди се събират на брега на морета, за да посрещнат първият юлски изгрев. Празникът на свободния дух се заражда точно във Варна преди повече от четиридесет години. „July..
"INSERT COIN / PLAYER ONE" е спектакъл, вдъхновен от света на видеоигрите и дигиталната култура. Четирима танцьори Нели Георгиева, Емилия Тончева, Биляна Цолова и Александър Гочев превключват между статичност и експлозивно движение, пренасяйки енергията на бойните игри на сцената. Публиката има възможност да избира своята роля - съюзник, противник или..
Регионален исторически музей – Варна е домакин на обучение по проект „Музеят – класна стая на бъдещето“, реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата. Модулната работилница ще бъде осъществена от експертите от Исторически музей – Петрич и от Учебния музей на Регионален исторически музей - Варна. Специалистите от Петрич..