„Студентска лаборатория „Варна – град на хората“, създадена в Свободния университет „Черноризец Храбър“, ще търси млади специалисти с идеи, които да предложат архитектурни решения за реставрацията на къщата на царския офицер полк. Милтияд Железов. Става дума за сградата, в непосредствена близост до Фестивалния комплекс на бул. „Приморски“ 117 . Къщата е позната на варненци и с огромните си розови храсти, цъфтящи всяко лято. Тази пролет градината на дома, проектиран от арх. Антон Франгя и Стефан Бенев, е цялата в иглики и зюмбюли. Къщата е построена през 1903 г. в стил сецесион, и т.к. е изградена на свободен терен е с три фасади. С най-богата орнаментика е главната - към бул. „Приморски”.
Повече подробности за историята на къщата, може да научите от интервюто на Вяра Николаева с Цветанка Спасова, собственик на първия етаж на сградата.
- От кога живеете в тази прекрасна къща?
- Живея в тази къща от 42 години. Тук се роди моят син. Къщата има много богата история. Човекът, който я е купил, полковник Милтияд Железов или Милко Железов е допринесъл много за Варна. Той е бил възпитаник на Петербургската военна академия и основател на бреговата артилерийска отбрана на Варна. По време на германската окупация, къщата е реквизирана. Семейството му е принудено да излезе от дома си. След войната в нея се настанява Руското консулство. Милко Железов е интерниран със съпругата си в добруджанско село, като враг на народа. По-късно е реабилитиран. Семейството му се прибрало в къщата си, но като собственик на половината от втория етаж.
- Кой зася розите в двора?
- Красивите рози ги сяхме ние със съпруга ми. Мъжът ми беше лекар–кардиолог и даваше консултации в Долни чифлик. Там се свърза с един градинар и той ни донесе разсад различни рози в различни цветове и три бора. Обичам цветята. Най-хубаво ми е през м. май, когато всички рози разцъфнат. Радвам се, че къщата е известна като къщата с розите.
Международен студентски конкурс за идеи за развитие на пространството около централния вход на Морската градина, Морското казино, Радио Варна и Алпинеума продължава до м.май. Тогава проектите ще бъдат представени на общината и Общинския съвет и се..
Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е..
С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий". Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него..
„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна и зложба на фотографите Олександър Барон ( Украйна) и Румен Сарандев ( България), която представя общо 40 фотоса. Тя ще се открие на 8 ноември в рамките на Петото издание..
Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова. Народни будители..
Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik..
Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за..
Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската..