Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една среща с проф. Божидар Димитров

Божидар Димитров
Снимка: бгнес

В навечерието на 3 март, 139 години след освобождението на България, какво е да си свободен и ние свободни ли сме?
Свободен означава, сам да си определяш пътищата, по които да се развива страната ти и народът. Това право е отказано на българите в Османската империя. Въобще думата освобождение не е точна, за това, което сме получили на трети март. Тогава по-скоро сме възвърнали държавност. А всеки народ се развива добре и напред само когато има собствена държавност. Няма ли я, той се развива по волята на друг народ, на неговия политически елит, които управлява съответната страна.

Кой е символът на българската свобода, било то паметник, личност или събитие от нашата история?
Васил Левски, като личност. Тъй като България въстановява българската държавност по неговата стратегия и тактика. Независимо, че е увиснал на бесилото, ако има наистина духове и неговия дух е бродил там някъде в небесата, само след 5 години, той е видял осъществена своята политическа мечта. Но що се отнася до символ на българската свобода- Шипка и паметникът на Шипка. Той е разположен точно в центъра на България. Малко хора знаят, че ако Сюлейман беше минал Дунав, България щеше да остане под турска власт. Руската армия в северна България, беше дори по-малко от тази в четириъгълника-крепости: Варна, Шумен, Русе, Силистра.

Защо и как Русия решава да се включи в освободителната дейност в България?
Не само Русия. Българското освобождение или по-скоро, възстановяването на българската държавност започва през 1860 г., тогава е първия акт. Тогава българите се отказват от Вселенската патриаршия и започват да изграждат независима българска църква. Призната със султански ферман от 1870 г. Тя трябва да има църковни граници. И тези граници на българската екзархия, никой не ги разбира. Включително и в Европа, като граници на някаква църковна общност, те ги разбират като бъдещи политически граници на България. Следващият етап е Априлското въстание. Българският народ въстава масово и убеждава света, че българският народ е готов да пролее кръвта си в една безнадеждна на пръв поглед битка е достоен за независимост. И тогава на Цариградската конференция на великите сили в края на 1876 г. се взема решение България да бъде свободна. След като Турция отказва да приема решението на Големите сили, то тогава Русия се наема да го осъществи по военен път. Със съгласието на всички останали велики сили, които, разбира се, определят ограничените параметри, на това което може да постигне.

Кой е виновен за Санстефанския мирен договор, определян като „блъф”?
Целият руски политически елит. Едно от задълженията, които е поела Русия е да не се разширява на юг от Дунав и за това тя се надява, че една голяма българска държава (която руснаците смятат, че ще плува в орбита на руските интереси) ще съдейства Русия да се добере при нужда много по-бързо до проливите, от колкото една малка българска държава, която също е подписала съглашение с Австро-Унгария и по-късно с Великобритания. Русия се надява, че тези велики сили ще претърпят някакви пертурбации, ще си променят мнението под напора на други велики сили, но това не става, за съжаление, защото те са обединени в Берлин срещу Русия и успяват да постигнат това, за което са се договорили предварително руснаците. На Балканите да не се образува голяма славянска държава.

Повече в звуковия файл:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Производител: По-скъпи ще са родните плодове, заради измръзването на овошките от 70 до 100%

Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете ,  за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия във Варна

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..

публикувано на 10.04.25 в 08:20

Експерт: Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите

Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на  устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..

публикувано на 09.04.25 в 09:00

Агрометеоролог: Априлският сняг - проблем за овошките, благодат за посевите

До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..

публикувано на 08.04.25 в 07:30
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Правата на пътниците по въздух са застрашени

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт.   Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 07.04.25 в 08:50

Асоциация на инфлуенсърите дава добрия пример на деца и тийнейджъри

Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..

публикувано на 07.04.25 в 08:00

Деница Николова ГЕРБ/СДС: Вотът на недоверие беше много шум за нищо

Като опит за привличане на вниманието, така беше определен вота на недоверие към кабинета Желязков от варненския депутат Деница Николова. Според народния представител на ГЕРБ/СДС,  вотът на недоверие е един от най-силните инструменти на опозицията да изрази своето несъгласие с управлението. По думите и това  е тяхно право, но в целия дебат е..

публикувано на 05.04.25 в 15:17