Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вотът на турците в Германия - решаващ за референдума за промяна на турската конституция

Снимка: ЕПА/БГНЕС
От днес до 9-и април около 3 милиона турски граждани, които живеят в чужбина, могат да гласуват в референдума за промяна на Конституцията на Турция. Ако измененията бъдат приети, президентът ще има много по-големи правомощия и ще може да принадлежи към политическа партия. Турските граждани могат да упражнят правото си на глас в 120 дипломатически представителства в 57 държави. Сред тях е и Германия, където право на вот имат около милион и половина турци. Няма друга страна извън Турция с такова компактно турско население, затова и вотът на германските турци се смята за решаващ.

Изходът от референдума все още е неясен – според прогнозите привържениците на искането на президента Реджеп Тайип Ердоган да увеличи правомощията си са равни с противниците на тази идея.

Дори и сред турците в Германия има голямо разцепление по този въпрос. Тук те могат да гласуват на територията на 13 консулства, като още от сутринта пред тях се извиха опашки. Урните с бюлетините ще бъдат откарани със самолет на турските авиолинии в Турция и ще бъдат преброени там с останалите пуснати бюлетиини в деня на рефрендума в самата Турция на 16- април.

През изминалите седмици мнозина турски политици проведоха агитиращи кампании в Германия, но след като изявите им бяха блокирани или забранявани от местни власти, отношенията между Германия и Турция силно се изостриха, като се стигна до там президентът Ердоган да нарече методите на Германия и на германския канцлер Ангела Меркел нацистки.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Започна гласуването на турските граждани в чужбина за референдума

Днес започна гласуването на турските граждани в чужбина за референдума на 16 април за конституционните промени. Изборни секции са открити на граничните пунктове на Турция и в Европа, на летищата и пристанищата. На Капъкуле, на границата с България, също е..

публикувано на 27.03.17 в 14:16
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва..

публикувано на 06.11.15 в 09:32