Стара Варна и модерните нови сгради на фокус. Една история за археологически находки и сградите над тях.
Част от стената на античния Одесос се "показа" при разкопаване за строеж на жилищна сграда на ул. "Йоан Екзарх" във Варна. Интересна е историята на сградата, която си "отиде", заради нова кооперация. Нейн архитект е Антон Франгя, основател на Съюза на българските архитекти. Ще припомним, че неговите шедьоври само във Варна са десетки. Класическите примери за таланта му са мавзолеят „Владислав Варненчик“, клиниката на д-р Милев до Шишковата градинка, къщата на полк. Железов /срещу сградата на Радио Варна/.., става ясно от книгата на Георги Кацарски „Варна – архитектура и архитекти“.
Какво разказва историята за сградата на улица "Йоан Екзарх"16-18, ни припомня Християн Облаков - изследовател на архитектурата на Варна:
"Тук имаме хронология. Вероятно и от средновековието може да се намери нещо там. Кой знае какво е имало през Османският период на това място, тъй като в района на Гръцката махала застрояването е било доста сериозно. Но то пък е било разчистено през 20-те години на миналия век. Тогава е имало една заповед на нашата община да се хигиенизира Гръцката махала, при което по улиците „Граф Игнатиев”, „Цар Калоян” са премахнати множество старинни сгради именно тогава защото не са отговаряли на санитарните условия на града, който по това време има и притенции да бъде курортен център. И в тази връзка започва едно ново строителство на т.нар. модернизъм в архитектурата, който в Гръцката махала, ако вече го няма толкова много, то до преди 10-20 години преобладаваше. Един пример беше точно тази сграда при ъгъла на ул.”Йоан Екзарх” и ул.”Граф Игнатиев” от 1934г., проектирана от арх. Антон Франгя, едно от големите имена във варненската строителна памет. Тази сграда, макар че беше надстроена в последния си вид, тя е била замислена като двуетажен фамилен дом за Матей Недков, който пък също е едно от известните имена във Варна в началото на 20-ти век. При надстрояването на къщата, все пак архитектурният първоначален замисъл на сградата, а именно тази кула, която е едно резавидно издание беше към ул.”Йоан Екзарх”. Мазилката е била оформена чрез калъпи под формата на ветрила, някои ги определят като мушели. Една много интересна сграда и добър пример за археологически модернизъм през 30-те години на миналия век. Матей Недков е бил човек предприемач, имал е собствен бизнес, собствена работилница, която се е намирала на ъгъла на ул.”Шипка” и „Княз Борис I”, диагонално на дупката, където сега има една банка. Това е било неговото работно ателие по почистване, колосване, гладене, боядисване на всякакви видове тъкани, дрехи и т.н.".
Стена от античния Одесос се откриха под строителната площадка на ул.”Йоан Екзарх” в Гръцката махала на Варна. На мястото работи екип от археолози от Регионалния исторически музей - Варна, тъй като в тази част на Варна, на около 200м. са Римските терми - резерват с национално историческо значение. Това каза за Радио Варна археолога Игор Лазаренко, който е част от екипа, обследващ на място терена. Сградата, която ще замести старата къща, построена за Матей Недков, виден варненски предприемач от 20-30-те години на 20-ти век, ще е дом за млади семейства. Предстои, обаче проучване на терена от страна на археолозите и едва след това ще е възможно издигането на жилищната сграда на ул."Йоан Екзарх". Изпълнител на строителните дейности е фирма "Толини-Варна"-ЕООД, а срокът за изпълнение е 20.03.2019г. Строителният надзор се извършва от "ТЕСТ Билдинг"-ЕООД, се вижда от информационната табела на строителната площадка.
На какво са се натъкнали археолозите през изминалите два дни, чуйте от Игор Лазаренко - научен сътрудник от РИМ-Варна:
Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е регулаторът, който трябва да направи необходимото, за да бъдат поправени грешките. Всички трябва да..
С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий". Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози, които ще наблюдават птиците по..
„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна и зложба на фотографите Олександър Барон ( Украйна) и Румен Сарандев ( България), която представя общо 40 фотоса. Тя ще се открие на 8 ноември в рамките на Петото издание на Международния фестивал на етнографското кино „ОКО“ в Националния дворец на културата в..
Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова. Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..
Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..
Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..
Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..