Стара Варна и модерните нови сгради на фокус. Една история за археологически находки и сградите над тях.
Част от стената на античния Одесос се "показа" при разкопаване за строеж на жилищна сграда на ул. "Йоан Екзарх" във Варна. Интересна е историята на сградата, която си "отиде", заради нова кооперация. Нейн архитект е Антон Франгя, основател на Съюза на българските архитекти. Ще припомним, че неговите шедьоври само във Варна са десетки. Класическите примери за таланта му са мавзолеят „Владислав Варненчик“, клиниката на д-р Милев до Шишковата градинка, къщата на полк. Железов /срещу сградата на Радио Варна/.., става ясно от книгата на Георги Кацарски „Варна – архитектура и архитекти“.
Какво разказва историята за сградата на улица "Йоан Екзарх"16-18, ни припомня Християн Облаков - изследовател на архитектурата на Варна:
"Тук имаме хронология. Вероятно и от средновековието може да се намери нещо там. Кой знае какво е имало през Османският период на това място, тъй като в района на Гръцката махала застрояването е било доста сериозно. Но то пък е било разчистено през 20-те години на миналия век. Тогава е имало една заповед на нашата община да се хигиенизира Гръцката махала, при което по улиците „Граф Игнатиев”, „Цар Калоян” са премахнати множество старинни сгради именно тогава защото не са отговаряли на санитарните условия на града, който по това време има и притенции да бъде курортен център. И в тази връзка започва едно ново строителство на т.нар. модернизъм в архитектурата, който в Гръцката махала, ако вече го няма толкова много, то до преди 10-20 години преобладаваше. Един пример беше точно тази сграда при ъгъла на ул.”Йоан Екзарх” и ул.”Граф Игнатиев” от 1934г., проектирана от арх. Антон Франгя, едно от големите имена във варненската строителна памет. Тази сграда, макар че беше надстроена в последния си вид, тя е била замислена като двуетажен фамилен дом за Матей Недков, който пък също е едно от известните имена във Варна в началото на 20-ти век. При надстрояването на къщата, все пак архитектурният първоначален замисъл на сградата, а именно тази кула, която е едно резавидно издание беше към ул.”Йоан Екзарх”. Мазилката е била оформена чрез калъпи под формата на ветрила, някои ги определят като мушели. Една много интересна сграда и добър пример за археологически модернизъм през 30-те години на миналия век. Матей Недков е бил човек предприемач, имал е собствен бизнес, собствена работилница, която се е намирала на ъгъла на ул.”Шипка” и „Княз Борис I”, диагонално на дупката, където сега има една банка. Това е било неговото работно ателие по почистване, колосване, гладене, боядисване на всякакви видове тъкани, дрехи и т.н.".
Стена от античния Одесос се откриха под строителната площадка на ул.”Йоан Екзарх” в Гръцката махала на Варна. На мястото работи екип от археолози от Регионалния исторически музей - Варна, тъй като в тази част на Варна, на около 200м. са Римските терми - резерват с национално историческо значение. Това каза за Радио Варна археолога Игор Лазаренко, който е част от екипа, обследващ на място терена. Сградата, която ще замести старата къща, построена за Матей Недков, виден варненски предприемач от 20-30-те години на 20-ти век, ще е дом за млади семейства. Предстои, обаче проучване на терена от страна на археолозите и едва след това ще е възможно издигането на жилищната сграда на ул."Йоан Екзарх". Изпълнител на строителните дейности е фирма "Толини-Варна"-ЕООД, а срокът за изпълнение е 20.03.2019г. Строителният надзор се извършва от "ТЕСТ Билдинг"-ЕООД, се вижда от информационната табела на строителната площадка.
На какво са се натъкнали археолозите през изминалите два дни, чуйте от Игор Лазаренко - научен сътрудник от РИМ-Варна:
Интервю с Dani Filth (CRADLE OF FILTH) CRADLE OF FILTH отдавна надскочиха клишираното определение „блек метъл“. Да, групата започна като типичен представител на блек метъла от 90-те, но бързо се преориентира, обогати звука, внесе страшно голямо стилово разнообразие в музиката си и днес е повече метъл отколкото блек. Може би екстремен метъл е..
Великденските празници отново поставиха на дневен ред темата за безопасността по пътищата на България. Въпреки многобройните анонси на властта, за мерките които ще бъдат предприети във връзка с очаквания масов трафик, статистиката на МВР отчете: за петте почивни дни, над 200 пияни шофьори в цяла Българи. Съставени са 22 354 фиша /със 7354 повече..
Очакванията на общинската администрация на Варна е новата билетна система да заработи до началото на есента на 2025-та година. Тази увереност изрази заместник- кметът по финанси Христо Рафаилов в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му възможно е до края на следващата седмица цялата процедура да бъде приключена до край и да..
Днес е третият ден от поклонението пред тленните останки на Папа Франциск в базиликата "Св. Петър“ в Рим. Предполага се, че интересът до края на поклонението в събота за погребението, ще надвиши предполагаемото присъствие на над 200 000 желаещи от цял свят. Префектът на Рим Ламберто Джанини каза, че се прави всичко възможно да се осигурят..
До о. Ливнгстън и обратно – среща с оперативния офицер на българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) капитан-лейтенант Траян Попов. Той е от Каварна, офицер от Военноморските сили на България и в момента служи във Военноморска база-Бургас. За него това е първо участие в мисията , по покана на..
Българският фолклор е неизчерпаем източник на мистични истории – мрачни, вълнуващи и често стряскащи. Писателят Васил Попов ги превръща в съвременна проза с атмосфера, напомняща най-добрите примери в жанра. По образование еколог, той е част от екипа на National Geographic в продължение на няколко години, където допринася със свои снимки към поредицата..
Тенерифе от място за масов евтин туризъм става една от най-желаните дестинации в Европа. И то не само защото е подходящ за почивка във всеки ден от годината. Според пътешественичката и маркетинг специалист Весела Василева островът в Атлантическия океан научава урока: "Бъди това, в което си най-добър!". И се приспособява. За авантюристите Тенерифе..