Режисьорът Иглика Трифонова ще е председател на журито на 25-ото издание на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост” във Варна. Това разкри специално в интервю за Радио Варна проф. Александър Грозев – артистичен директор на фестивала.
Професор Грозев е един от доайените в академичните киносреди не само в България, но и в чужбина. Той е директор и създател на „Любовта е лудост”, който за поредна 25-та година ще протече в морската столица с отзвук в цял свят. Гостите и журито, както обикновено ще бъдат светила от световната киноиндустрия. По традиция фестивалът започва в последния петък на месец август.
Повече подробности чуйте от интервюто на Сияна Спиридонова с професор Александър Грозев:
- Навършват се сто години от премиерата на най-стария български филм, който е дал названието на фестивала „Любовта е лудост”. За първи път включваме в конкурсната програма още един раздел за младежки филми. Нещо, което свързваме с обстоятелството, че Варна е Европейска младежка столица. Мислим, че това е хубав подарък за младежите във Варна. Беше основана младежка филмова академия, това е нещо ново за града. Вярвам, че ще запали младите хора, които обичат киното.
- Какви са впечатленията Ви от младите варненци, запалени от седмото изкуство? Вие сте един от менторите във "Фестивалната киноакадемия".
- Много хубаво звучи човек да е ментор. От менторите младите хора се плашат, защото менторите в техните представи са възрастни хора, които искат да дърпат уши, да наставляват. Лично аз много се зарадвах, защото видях грейнали лица, хубави момичета и момчета, които нямат познания за киното, но имат сетива за него. Нашата задача е да ги усъвършенстваме, за да могат да отличат хубавите, стойностни филми от това, което им предлага ширпотребата. Младите разбират от мода, от хубави автомобили, хубави парфюми, от хубавото, а когато киното им предлага сурогати, те се възхищават на ментета. Важното е да се научат да разбират кое е истинско, кое фалшиво.
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..