Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличение на осигуровките и възрастта за пенсия предвижда бившият социален министър Иван Нейков

"В осигурителната ни система има непоследователност, което е най-лошото за една подобна система. Оказва се, че в България осигурителната система се явява заложник на предизборните обещания и на предизборните кампании". Това каза за предаването "Позиция" социалният министър от служебното правителство на Стефан Софиянски и правителството на Иван Костов Иван Нейков. "А най странното е, допълни той, че всъщност идеята, логиката и целта, която се поставя с това увеличение на пенсиите е добра идея, разумна. да се помогне на истински бедните. Лошото е, че тази идея се постига по неправилен път."





Подкрепата на хората, които истински имат нужда от помощта на обществото трябва да става по пътя на социалното подпомагане, а не по пътя на осигурителната система. Това са съвършено различни системи, които функционират по различен начин. И за това предложението, което експертите правят е, че могат да бъдат подпомогнати бедните, чрез социалното подпомагане, като се създаде фонд "Антибедност", който ще има задача да помага на хора, чийто доход е под определена граница. И тогава те ще получават съответна подкрепа да стигнат тази граница. Не чрез парите за пенсии, а чрез парите за социално подпомагане. Там по друг начин се управляват парите, по друг начин се изразходват, по друг начин ще се посочват хората, които имат истинска нужда. Когато един човек има ниска пенсия, но има други доходи - от производство, наеми, собственост... тогава този човек не може да каже, "аз имам 160 лв. пенсия. Увеличете ми я!". Това вече ще бъде несправедливо, защото този човек има други възможности и тези възможности в този фонд "Антибедност" ще бъдат изследвани, преценявани. Дали се разчита само на пенсията или  човек има и други доходи, които го правят не беден.

Така или иначе политиците преди и по време на изборите казваха, че допълнителни средства за увеличение на пенсиите ще се намерят от увеличените приходи, от спиране на контрабандата, от други пера от бюджета, от пенсиите за инвалидност, които са нереални като бройка на глава от населението?

За инвалидните пенсии е записано вече в Управленската програма, която беше обявена и подписана тази седмица между ГЕРБ и "Обединените Патриоти". То се посочва като решение с проблема с прихода на парите в системата. Според нея те ще дойдат от спиране на неправилно дадени инвалидни пенсии. От тази гледна точка това отново показва, че няма идея как всъщност ще се осигурява този допълнителен финансов ресурс, който ще се даде. И когато се даде, то ще трябва да е всеки месец, не еднократно. Увеличението ще е за години напред, което означава, че ще трябва да се осигури устойчив, постоянен приток на приходи в НОИ, за да могат да се плащат тези пенсии. Дори да е вярна тезата, че парите ще се вземат от неправилно определените инвалидни пенсии, ще ги дадем на другите пенсионери - това също има временен характер. И в тази ситуация, единственият сигурен източник, от който могат да идват пари за увеличените пенсии е републиканския бюджет. Което означава, че няма да намалим зависимостта на НОИ от републиканския бюджет, а обратно, ще увеличим финансовата нестабилност на НОИ.

За много хора това звучи като, "много важно", нали са общи пари, пари на държавата. Всъщност това не е така. Осигурителната система има своя философия, своя логика. Това са пари, които са събирани през годините, в които човек е работил и след това ще му бъдат давани под формата на пенсия, тогава когато излезе от трудовия си живот. Но пътя, по който сме тръгнали, на едно непрекъснато увеличаване на дела на парите за пенсии от данъци, води до деформация и то много тежка деформация на осигурителната система.

Едно е сигурно, ситуацията по-добра няма да става, тъй като предвижда се, според прогнози на НОИ през следващите 20-сет години работещите да стават по-малко и не е сигурно хората, които са изработили своите пенсии, дали ще ги получават през следващите десетилетия. Увеличава се и продължителността на живот. Т.е. натрупват се много фактори, които ще задълбочават кризата в системата.

Тогава когато имаме много късогледа политика по отношение на осигурителна система, няма защо да се изненадваме от проблемите, които сами си създаваме. Искам само да припомня, че буквално преди две години, ако си спомняте, министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин обеща финансова стабилност след две - пет години. Министър председателят Бойко Борисов каза, че пенсионната реформа е едно от най-големите постижения на неговото правителство. Всъщност, това което се направи през последните дни, в името на компромиса за съставяне на правителство всъщност връща назад нещата. Обезсмисля усилията, които бяха направени. Сега вече, при новата ситуация трябва да бъдат направени нови изчисления, вероятно ще се окаже, че трябва да бъдат увеличени осигуровките още повече. Може би, ще трябва да се направи следващата стъпка, да се увеличи пенсионната възраст в някакъв хоризонт време. Това означава непоследователност, което е най-лошото за една осигурителна система. Оказва се, че в България, осигурителната система се явява заложник на предизборните обещания и на предизборните кампании.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Производител: По-скъпи ще са родните плодове, заради измръзването на овошките от 70 до 100%

Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете ,  за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия във Варна

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..

публикувано на 10.04.25 в 08:20

Експерт: Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите

Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на  устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..

публикувано на 09.04.25 в 09:00

Агрометеоролог: Априлският сняг - проблем за овошките, благодат за посевите

До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..

публикувано на 08.04.25 в 07:30
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Правата на пътниците по въздух са застрашени

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт.   Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 07.04.25 в 08:50

Асоциация на инфлуенсърите дава добрия пример на деца и тийнейджъри

Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..

публикувано на 07.04.25 в 08:00

Деница Николова ГЕРБ/СДС: Вотът на недоверие беше много шум за нищо

Като опит за привличане на вниманието, така беше определен вота на недоверие към кабинета Желязков от варненския депутат Деница Николова. Според народния представител на ГЕРБ/СДС,  вотът на недоверие е един от най-силните инструменти на опозицията да изрази своето несъгласие с управлението. По думите и това  е тяхно право, но в целия дебат е..

публикувано на 05.04.25 в 15:17