Пътуваме от Пловдив на север по пътя за Карлово, който е в отлично състояние. След Граф Игнатиево, се отклоняваме на ляво и през Калояново се движим към Старосел. И след великденските празници, и преди гергьовденските цветя, треви и овошки вече са нацъфтели и оформят невероятна окраска на зеления фон. Някои от селата в района - като Житница са католически, така, че не трябва да ви изненадват църквите и миниатюрните параклиси, различни от източно-православните. На много комини и камбанарии щъркелите са направили гнезда. Красивите птици често се реят над вас. След 15-ина минути шофиране пътят започва да криволичи и равнината постепенно се предава на планината. Във височината срещу нас се отличава прочут храм в древността. Достигаме Старосел, подминаваме селото, както и големия хотелски комплекс и пътят ни отвежда до забележително място.
Тракийският подмогилен храм при Четиньова могила е най-големият открит до днес древен градеж от подобен тип на територията на Югоизточна Европа. След няколкостотин метра изкачване, ще достигнете до храм от края на V и началото на ІV в.пр.Хр. С грамадни и прецизно подравнени каменни блокове са изградени централно и две странични стълбища, коридор, идеална фасада, правоъгълно и кръгло с куполен покрив помещения. Казват, че е най-величественият в тракийските земи.
Колко значим за античната култура е храмът край Старосел, специално за предаването на Радио Варна "Хоризонти" обяснява Диана Димитрова, наблюдаващ археолог на обекта и част от екипа на д-р Геоги Китов, който през 2000-а г. открива това свещено място.
В близост до главния храм „Четиньова могила" е открита и „винарна" (каменна вана, обмазана с хоросан). В югозападната част на Четиньова могила е открита още една – Пейчова могила. В нея е намерен гроб на воин, изграден от каменни блокове, пълен с прощални дарове - атрибути, принадлежащи на воина (шлем, ризница с нагръдник, наколенници, върхове на стрели, бронзови и сребърни съдове...
„Четиньова могила" не е единственият храм, а централно място на голям култов център от множество светилища и няколко десетки могили, в пет от които са открити богати царски погребения. Около Старосел има още могили, които са проучени и консервирани, но не са отворени за посещения. Местните говорят и за местността Кози грамади - по-високо в планината, но до нея няма асфалтов път, така че пригответе се за поход.
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.
Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..
Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна. Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на Ангел Веселинов, Васил Петров, Димитър Манолов , Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова, Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..
Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил". В средата на 19. век,..
Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник. Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..
Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева. Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..