Любомир Андреев е млад човек от Варна, който споделя, че вече не работи. Това се случило след като започнал да тъче. Да, млад мъж, който никога в живота си не е държал конец, вече тъче. И това го учи на търпение.
Спонтанно започнах да тъча, след като започнах с дистрибуция на тъканите. По естествен начин се запалих, реших да се науча, открих своя учител и така..
Кое беше най-трудно в началото?
Като човек, който никога не съм се занимавал с изкуство и занаят, ми беше трудно да „превключа” съзнанието си, да започна да мисля по друг начин....Тъкането на мен ми действа като вид терапия,успокоява нервите влизаш в един свят, където си сам със стана и това, което в главата ти и трябва да изразиш себе си с това, което правиш...
Вие сте мъж, но Вашата майка в детството дали Ви е показвала как се плете, как се шие?
Не, никога.
Значи Ви е било още по-трудно?
Да, вероятно е така. Имам спомен от детството си, че баба ми плетеше, но аз никога не съм опитвал. За мен беше трудно да освободя съзнанието си от това, което правих преди, за да се занимавам с това сега...
Какво правехте преди ?
Занимавах се с икономика и мениджмънт. Сега тъка само от 7-8 месеца. Все още търся начините да изразя себе си, да попивам всичко от другите тъкачи..
Вие какво искате да правите?
Идеята ни е да популяризираме българските традиции. Искаме да представим българската култура по света. Радващо е ,че освен българи, които се занимават с тъкане, все повече чужденци проявяват интерес към него. Може би има лека тъга, но все още чужденците сякаш повече милеят за българското и го оценяват. Още по-интересни са им етапите, през които преминава направата на една черга, и могат да оценят дори и във финансово отношение нашия труд.
До дни ще имате свой стан. Какво искате да изтъчете на него?
О, честно казано – не съм мислил. Имам прекалено много неща, които искам да направя....Преди няколко дни се видях с мои приятели, с които не се бяхме виждали около половин година, и споделиха, че „сияя”. Те го отдадоха на това, с което се занимавам в момента....
Почивните дни каква правите?
В интерес на истината – нямам почивка. Но не бих казал, че откакто тъка – работя. Аз не го възприемам като работа. Всичко, с което съм се занимавал досега, ми помага да го направим успешен бизнес- да преплитаме българските традиции, да правиш нещо с любов и това да ти носи доходи.
В България?
Не, в чужбина. Мисля, че като народ, имаме какво да покажем на света, за да разберат другите какви сме ние и да виждат позитивно в България. Искам и другите да виждат положителното, което е заложено в нас.
Пожеланието на Любомир Андреев?
Да следват мечтите си и да се занимават с това, което им доставя удоволствие.
Интервю на Габриела ГавриловаЖителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..