Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майстор Благой Попов: Винаги правя нещо, иначе животът ми няма смисъл!

| обновено на 08.05.17 в 11:57
6
Благой Попов

Стругарят Благой Попов е роден край Мелник, станал варненец, когато идва да учи тук. Започнал с частната инициатива още през 80-те години. „Тогава стартовата заплата на един машинен инженер беше 180 лв., а аз печелех 2 500-3 000 лв. месечно”, спомня си Попов. Голяма част влага в машини, когато започва разпродажбата на големите предприятия. И до днес отваря ателието всеки ден, въпреки че стругарските услуги не са така търсени. Ателието му е забележителност сред панелките на ул. Джеймс Баучер – дървена къща, подобна на мелнишките, с декориран селски двор.

Защо направихте ателието си така отвън – да привлича клиентите или за собствено удоволствие?

Не съм го направил специално, за да привлича, а за собствено удоволствие. Е, естествено искам да бъде красиво! Но, ако съм вложил примерно 500 часа, за да го направя, аз съм го гледал 1 500-тин. Е, за някои хора може и да е кичозно, но за мен е невероятно удоволствие.

Проектът ваш ли е?

Да, дълго време мислих как, а идеята ми се роди когато една госпожа, която познава много добре цветята и ми каза: „Тук защо не си направиш една градинка! Искаш ли да ти донеса едни списания?” И ми донесе. Буквално ги използвах да се образовам, защото човек не може да започне да пише книга, трябва да прочете доста. И реших да правя това нещо. А къщата като проект – аз съм македонец, от Мелник надолу и това е тип възрожденска къща. При нас все още ги има. Може би се връщам в детството. Тя мойта родна къща стои, на 100 м. от държавната граница. Там никой не живее почти, може би 5-6 човека. Може би, затова я направих, но удоволствието е невероятно!

А мястото Ваше ли е, собствено?

Само постройката и то не цялата. Това е общинско място.

Отне ли Ви време, за да получите разрешение, за да облагородите и мястото около ателието?

Не, разрешение не съм искал.

Но и проблеми не сте имал?

Имах. Оттам тръгна работата с комшиите. Дори си спомням, още беше Кирил Йорданов кмет, мой приятел ми каза - нарочно го прекарах оттук да види едно хубаво местенце, на 3-та минута баба и дядо, две двойки слязоха от входа. Той ги пита „Как е, виждате ли комшията какво е направил!?” и те в един глас „Той го направи, ама колко пръст сложи тук, а сега и камъни слага. Блокът започна да потъва!”. За мен е завист. После имах от общината няколко пъти, като забележка „Вие трябва да плащате наем”. Казвам „Какво съм направил, нещо което е интересно и красиво, засадил съм цветя”. Оградил съм наистина, но ако не е заградено... Най-напред имаше ограда 70 см., обаче каквото засея на другия ден го няма! Аз мястото, ако го ползвам за бизнес някакъв – да плащам. Но аз не го ползвам.

Навярно получавате и коментари с обратен знак!

Да, разбира се. На много хора им прави впечатление, много хора го харесват.

Децата?

Децата – да. Те си я знаят там горе-Баба Яга с къщичката. Магаренце има, дървено. Внучката ми е на 10 г., тя вече порастна, но докато беше малка и заради нея! 

Върху какво обичате най-много да работите?

Няма значение какво. Аз винаги трябва да правя нещо, иначе няма смисъл живота ми! Примерно това като го започнах, което не е машина...

”Това” е иконостас, най-вероятно Ваша интерпретация като стилистика, има дървени и метални елементи?

Бронз и алуминй, другото е дървено. Имам работа, но в сравнение с преди 10 години назад, имам работа 10 пъти по-малко. Немислимо е някой сега да реши да прави, това което аз имам като работилница за бизнес.

Мъчно ли Ви е, че стругарството е отмиращ занаят?

Баш, мъчно не бих казал.

Някой ще Ви наследи ли?

Не, не, дъщеря и внучка имам. Зависи..., имам предложения да закупят цялото (ателие б.ред.), заедно с машините.

Да бъде развито в тази посока или?

Да, да, заедно и с къщичката горе.

Колко пари трябва да Ви дадат, за да се разделите с цялото това място? Виждам, че оборудването е качествено.

Не съм мислил по въпроса въобще... Между другото единият клиент беше англичанин, беше с мой приятел, който живее в Англия и той му превеждаше... , че парите нямат толкова значение, колкото кажа! Но аз на този етап не мога да го продам! Това означава... грубо казано да си отрежа главата! Не! Каквито и пари да са.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30