Партия "Зелените" предлага да се създаде отдел в Министерството на околната среда, който да отговаря за проблема със замърсяването на водоизточниците с уран в различни райони на страната, за да не продължи прехвърлянето на отговорността между министерствата, структурите към тях и ВиК дружествата при решаването на проблема със замърсяването с уран.
Партията настоява да се актуализират методите и режимите на измерване и контролиране на качествата на водата, за да бъде гарантирано здравето и сигурността на българските граждани.
Съпредседателят на "Зелените" Владислав Панев допълни:
Правителството да поръча изготвянето на коректна карта на обектите и областите в България с повишено лъчение, която да бъде разпространена за информация на гражданите. Опасните обекти да бъдат обозначени с ясна маркировка под прякото наблюдение на министър-председателя. Незабавно да бъде въведена програма за спешно обезопасяване на затворените обекти през 90-те години за добив на уран. Да се проведе информационно разяснителна кампания относно предпазните мерки, които всяко едно домакинство може да вземе, за да сведе радиационните рискове до минимум
Друго предложение е да се осигури пълна прозрачност и получаваните резултати от измерванията при всяка контролираща акция да се публикуват на сайта на институцията най-късно до три дни след излизането им.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..