Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напусналият ДБГ Настимир Ананиев: "Оставането във властта беше грешка"

Снимка: БГНЕС
"Аз не мисля, че участието във властта на Реформаторския блок (РБ) заедно с ГЕРБ беше грешка. Но мисля, че беше грешка по начина, по който се подходи и трябваше, когато имаше два или три прелома, много принципно да се напусне това управление. За мен първият такъв прелом беше отхвърлянето на Антикорупционния закон" - каза в предаването на Радио Варна "Позиция" бившият депутат от Реформаторския блок и член на Движение "България на гражданите" Настимир Ананиев.







Знаете, че на първото гласуване на Антикорупционния закон беше отхвърлен. Тогава беше принципно, да се излезе и да се заяви, че очевидно няма реформаторско мнозинство, което иска да се бори с корупцията. Защото този закон, макар че беше минал на първо четене до края на 43-тото Народно събрание, не беше приет. Сега се надявах това да беше първия закон, който новият парламент да гласува, като много ясен знак, че корупцията е основният проблем и трябва да се борим с нея...а акцентът сега са мажоритарните избори, които за мен са една служебна победа които ГЕРБ търси на едни следващи избори. По начина по който е написан, ГЕРБ ще имат 200 депутати и някакви 40 други. Никой няма да спечели от такива промени в Изборния кодекс.

Търканията между десните и ГЕРБ в предния парламент бяха видими и след оставката на правосъдния министър Христо Иванов. Може би още тогава РБ трябваше да заеме някаква по-консолидирана позиция?

За мен оставането във властта очевидно беше грешка. Аз съм присъствал на много политически съвети на РБ, в които е имало много големи дебати в каква посока да се поеме. За съжаление обаче, мнозинството за оставане във властта винаги надделяваше. Може би една от грешките беше, че лидери на партии, което сега между другото виждам и при патриотите, станаха министри. Не разбирам защо Патриотичния фронт не се поучава от грешките на РБ. Когато лидерът е министър, е много по-трудно в партията да се вземе решение срещу управлението.

А как се вземаха тези решения, да се остане във властта? Лидерски в тесен кръг или партийно с гласуване?

Поне при нас в ДБГ е имало дебат и гласуване. Друг е въпросът, че при гласуване, винаги е печелела позицията за оставане във властта. Когато Антикорупционния закон беше бламиран от ГЕРБ, бях от първите, които казаха, че трябва да напуснем управлението. Беше очевиден знак, че този закон няма да мине и той не мина до края на мандата. Въпросът е, да се поучаваме от грешките си, за да не бъдат повтаряни. Защото виждате какво направихме ние, десните - разделихме се на три и повторихме сценария от 2013-та година. Тогава ДБГ, ДСБ и СДС се явиха поотделно и нито една не влезе в парламента.

Защо не останахте опозиция 2014-та, така както се произнесе избирателят? Вие нямахте мнозинство. Голяма част от десните гласоподаватели не одобриха участието ви във властта заедно с ГЕРБ. Не беше ли причината тази коалиция и за лошите резултати на последните парламентарни избори?

Със сигурност от части ги отблъсна. Но ако направим един анализ на десните, които са гласували на изборите сега, голяма част от тях, около 150 хиляди, че и повече, са гласували за ГЕРБ. А с нашата кампания (на РБ - бел. ред.) не бях съгласен как протече. Имам предвид, че беше взето решение в кампанията да не се напада ГЕРБ, в смисъл, да не се посочва какви грешки бяха направени - и заедно и поотделно. Идеята беше, да не изгаряме мостове и на по-късен етап, евентуално, пак да сме управляваща коалиция. Като съберете тези гласове, това са 250 000 избиратели, които искат проект, който би работил с ГЕРБ. От другата страна имате същото количество гласоподаватели, които твърдо са против съвместно участие с ГЕРБ. Тези две общности искат едно и също, но го виждат по различен начин.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деница Николова ГЕРБ/СДС: Вотът на недоверие беше много шум за нищо

Като опит за привличане на вниманието, така беше определен вота на недоверие към кабинета Желязков от варненския депутат Деница Николова. Според народния представител на ГЕРБ/СДС,  вотът на недоверие е един от най-силните инструменти на опозицията да изрази своето несъгласие с управлението. По думите и това  е тяхно право, но в целия дебат е..

публикувано на 05.04.25 в 15:17
Стела Николова от ПП-ДБ

Стела Николова, ПП/ДБ: В проекта "Алея Първа" общественият интерес на варненци не е защитен

Държавните институции продължават да не предоставят инвестиционния план на „Холдинг Варна“ за Алея първа, който е приложение към договора между Областна администрация и дружеството за покупко- продажба на имотите по крайбрежната. Това заяви народният представител от ПП/ДБ Стела Николова. Тя отправи серия питания и искания към институциите..

публикувано на 05.04.25 в 14:56
Коста Стоянов

Коста Стоянов, "Възраждане": Над 100 000 дка български гори и земеделски земи са със сменен статут за изграждане на фотоволтаични и ветро паркове

Като „изключително лобистки“ определи варненският депутат от „Възраждане“ Коста Стоянов приетия на първо четене Закон за енергията от възобновяеми източници на брифинг в Народното събрание. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, той заяви, че закона преди всичко задоволява интересите на частни инвеститори за сметка на националния..

публикувано на 05.04.25 в 14:22
Светлана Драганова

Април – от минус 2 до плюс 30 градуса

След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка.  През първите дни на  април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..

публикувано на 04.04.25 в 08:15

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 04.04.25 в 08:00

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35