Коалицията от неправителствени организации и граждански групи “За да остане природа в България“ остро се противопоставя на готвените промени в Закона за опазване на земеделските земи, които целят улесняването за пореден път на застрояването на Българското Черноморие. Предложението е внесено от депутата Йордан Апостолов от „Обединени патриоти“ и група депутати, сред които и ГЕРБ и предстои да бъде гласувано, вероятно още тази седмица.
Изключително скандално е, че един от първите актове на това Народно събрание е реверанс към възползвалите се от прочутите заменки от времето на Тройната коалиция. Заменките, които освен че се прочуха като изключително ощетяваща държавата практика, станаха причина и за наказателна процедура срещу България от страна на Европейската комисия.
Целта на промените е удължаването с три години на срока на валидност на решенията за промяна на предназначението на земеделските земи, когато не е започнато строителството, заради което е сменено предназначението на земята. В момента този срок е шест години, като за решенията приети преди влизане на закона в сила (24.5.2011) е допълнително удължен и е 6 години от влизане на закона в сила, тоест шест години от 24.5.2011г. Това допълнително удължаване е направено през 2012 г и вкарано в сила със задна дата, за да се опазят интересите на собствениците на имотите.Този допълнителен срок за решенията от преди май 2011 г. изтича на 23 май 2017, което обяснява и експресните действия на групата народни представители.
Изтичането на валидността на решенията за промяна на предназначението на земеделските земи ще превърне тези земи отново в земеделски, което означава, че общините няма да могат да издават разрешения за строеж на тях, Регионалните инспекции по околна среда и водите ще са длъжни да правят преценка за Оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционните намерения и пълното застрояване на крайбрежието ще бъде осуетено.
Във въпросните земи попадат над 70 % от всички дюни (4654 декара), които са станали частна собственост в нарушение на Конституцията и законите. Удължаването на срока за реализация на инвестиционните намерения не засяга единствено дребните собственици, както описват мотивите си вносителите на промените, а по-скоро дава шанс на имотни спекуланти и строителни предприемачи като: „Макси - І” АД, "Бългериан Пропърти Инвестмент Тръст", Мадара Бяла; КВМ Инвестмънт, СТЦ Перелик, Рила спорт, Рийс интернешънъл ЕАД, Ибердрола и др., които са придобили по съмнителен начин тези имоти от държавата и общините или са ги закупили на изключително ниски цени като земеделски земи от собствениците им. Сред тези имоти са и заменените с държавата за по 18 ст. на квадратен метър чрез скандално известните заменки от периода преди 2008 г. терени край морето на Камчия. Вместо да подкрепи дребния и средния бизнес, проектозаконът ще застраши емблематични кътчета като: Камчийски пясъци, Шабла, Тюленово, Корал, Карадере, Иракли, Синеморец и още много други, останали непокътнати все още единствено заради бурните граждански протести през годините.
Природозащитниците изразяват съмнение и че този законопроект касае само 0,001 % от поземления фонд на България, тъй като от справка на сайта на Министерство на земеделието и храните става ясно, че площите със селско-стопанско предназначение са 5,2 милиона хектара. С други думи, проектът би трябвало да засяга едва 52 хектара или 520 декара. За сведение, само собствениците на Карадере притежават 1500 декара незастроени, но с променено предназначение терени, според взета информация от документи на община Бяла и Административен съд Варна.
За да защитят последните незастроени места по морето и да предотвратят тези законови промени гражданските групи „Да запазим Корал“, „Да спасим Иракли“ и „Да спасим Карадере“ организират протест на площад „Народно събрание“ от 18,30 часа. Коалиция „За да остане природа в България“ подкрепя протеста на гражданите и се присъединява към техните искания:
Повече за исканията на гражданските групи и протестa.
Повече за процеса на заменките при Камчийски пясъци.
Целият разговор с Димитър Кацов от коалиция "Да остане природа в България" може да чуете в звуковия файл:Днес ще има променлИва, често значителна облачност. Още сутринта на места превалява дъжд. Следобед и вечерта, ще се развива купесто-дъждовна облачност, ще има краткотрайни валежи, на места по-значителни количества, придружени с гръмотевици, възможни са градушки! Ще духа слаб до умерен вятър от югозапад и запад. Все още ще е топло с максималните..
Осем души са загиналите при ракетните удари на Индия срещу Пакистан, съобщи говорител на пакистанската армия за Ройтерс и Франс прес. Ранените са 35, а двама души се издирват, предават агенциите. Трима индийски цивилни са били убити в Кашмир от пакистански огън, съобщи индийската армия. Индийските власти твърдят, че ракетните удари са били..
На 7 май е Международният ден на радиото и телевизията. На този ден през 1895 г. Александър Попов представя своето ново откритие. Той демонстрира за първи път пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург изобретения от него уред за предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния без проводник. На 7 май..
През следващото денонощие ще е предимно облачно, през нощта на изолирани места с краткотрайни валежи от дъжд. През деня около и след обяд ще се развива купесто-дъждовна облачност, ще има краткотрайни интензивни валежи, на места по-значителни по количество. Ще има условия за гръмотевична дейност, не са изключени и градушки. Ще духа слаб до..
Бундестагът ще направи днес втори опит да избере лидера на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц за канцлер на Германия, предаде ДПА, като се позова на представители на политическите партии, представени в долната камара на парламента на страната.След правни консултации е било взето решение за ново гласуване, което ще се състои в 15:15..
Пожар е възникнал в района на Трета буна на Крайбрежната алея във Варна. Няма пострадали хора. Екип на пожарната е на мястото, горят сухи треви, съобщиха от Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във Варна. Няма опасност от разпространение на огъня.
Над 292 милиона лева са необходими на част от общините в страната, за да намалят риска от бедствия. Това показват данните в приет от министерски съвет доклад. Документът обаче не включва заявки за такива разходи в големите области като София-град, Варна, Бургас и Стара Загора, съобщава БНР. Данните сочат, че най-често у нас се обявява..