Коалицията от неправителствени организации и граждански групи “За да остане природа в България“ остро се противопоставя на готвените промени в Закона за опазване на земеделските земи, които целят улесняването за пореден път на застрояването на Българското Черноморие. Предложението е внесено от депутата Йордан Апостолов от „Обединени патриоти“ и група депутати, сред които и ГЕРБ и предстои да бъде гласувано, вероятно още тази седмица.
Изключително скандално е, че един от първите актове на това Народно събрание е реверанс към възползвалите се от прочутите заменки от времето на Тройната коалиция. Заменките, които освен че се прочуха като изключително ощетяваща държавата практика, станаха причина и за наказателна процедура срещу България от страна на Европейската комисия.
Целта на промените е удължаването с три години на срока на валидност на решенията за промяна на предназначението на земеделските земи, когато не е започнато строителството, заради което е сменено предназначението на земята. В момента този срок е шест години, като за решенията приети преди влизане на закона в сила (24.5.2011) е допълнително удължен и е 6 години от влизане на закона в сила, тоест шест години от 24.5.2011г. Това допълнително удължаване е направено през 2012 г и вкарано в сила със задна дата, за да се опазят интересите на собствениците на имотите.Този допълнителен срок за решенията от преди май 2011 г. изтича на 23 май 2017, което обяснява и експресните действия на групата народни представители.
Изтичането на валидността на решенията за промяна на предназначението на земеделските земи ще превърне тези земи отново в земеделски, което означава, че общините няма да могат да издават разрешения за строеж на тях, Регионалните инспекции по околна среда и водите ще са длъжни да правят преценка за Оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционните намерения и пълното застрояване на крайбрежието ще бъде осуетено.
Във въпросните земи попадат над 70 % от всички дюни (4654 декара), които са станали частна собственост в нарушение на Конституцията и законите. Удължаването на срока за реализация на инвестиционните намерения не засяга единствено дребните собственици, както описват мотивите си вносителите на промените, а по-скоро дава шанс на имотни спекуланти и строителни предприемачи като: „Макси - І” АД, "Бългериан Пропърти Инвестмент Тръст", Мадара Бяла; КВМ Инвестмънт, СТЦ Перелик, Рила спорт, Рийс интернешънъл ЕАД, Ибердрола и др., които са придобили по съмнителен начин тези имоти от държавата и общините или са ги закупили на изключително ниски цени като земеделски земи от собствениците им. Сред тези имоти са и заменените с държавата за по 18 ст. на квадратен метър чрез скандално известните заменки от периода преди 2008 г. терени край морето на Камчия. Вместо да подкрепи дребния и средния бизнес, проектозаконът ще застраши емблематични кътчета като: Камчийски пясъци, Шабла, Тюленово, Корал, Карадере, Иракли, Синеморец и още много други, останали непокътнати все още единствено заради бурните граждански протести през годините.
Природозащитниците изразяват съмнение и че този законопроект касае само 0,001 % от поземления фонд на България, тъй като от справка на сайта на Министерство на земеделието и храните става ясно, че площите със селско-стопанско предназначение са 5,2 милиона хектара. С други думи, проектът би трябвало да засяга едва 52 хектара или 520 декара. За сведение, само собствениците на Карадере притежават 1500 декара незастроени, но с променено предназначение терени, според взета информация от документи на община Бяла и Административен съд Варна.
За да защитят последните незастроени места по морето и да предотвратят тези законови промени гражданските групи „Да запазим Корал“, „Да спасим Иракли“ и „Да спасим Карадере“ организират протест на площад „Народно събрание“ от 18,30 часа. Коалиция „За да остане природа в България“ подкрепя протеста на гражданите и се присъединява към техните искания:
Повече за исканията на гражданските групи и протестa.
Повече за процеса на заменките при Камчийски пясъци.
Целият разговор с Димитър Кацов от коалиция "Да остане природа в България" може да чуете в звуковия файл:Проверките на шестте училища във Варна, които са получили на електронните си пощи заплашителни съобщения, са приключили, съобщиха от ОД на МВР. Не са открити взривни устройства, занятията се провеждат нормално. В момента от дирекция "Киберпрестъпност" в МВР извършват анализ и проверки на всички подобни случаи в страната.
Задържаха 49 – годишен варненец, рецидивист – осъждан за разпространение на наркотични вещества при акция в вчера в кв. „Владислав Варненчик“, съобщават от полицията. Мъжът е излязъл от затвора преди няколко месеца и отново се е заел с продажба на дрога. Полицаите са получили информация, която е била последвана от процесуално – следствени действия –..
По 1200 души на месец даряват кръв във Варна. До средата на месеца кръводарителите, минали през Центъра по трансфузионна хематология са 600, каза директорът му д-р Мирела Кирякова. Тя посочи, че от кръвния център подготвят кампания по кръводаряване. Предстоят разговори с районните кметове, за да бъдат определени местата, на които да бъдат разположени..
Парламентът отхвърли на първо четене предложените от служебния Министерски съвет промени в Закона за Българската народна банка, според които, ако управителят, съответно подуправителят на Централната банка, е съгласен да бъде назначен за служебен министър-председател по реда на чл. 99, ал. 5 от Конституцията, той подава оставка от заеманата от него..
Комисията „Социални дейности и жилищна политика“ към Общински съвет – Варна даде съгласието си Община Варна да извършва разходи за социални плащания преди приемането на бюджета. Съветниците одобриха предложението на кмета за изплащане за януари и февруари на 2025 г. на средствата по приетата Социална програма за миналата година в частта на..
Двама души са транспортирани до болница "Света Анна" в София след катастрофа между автобус и тир на магистрала "Хемус" след тунел "Витиня". Сигнал за инцидента е подаден в 9:15 часа тази сутрин, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ в столицата. Произшествието е станало в платното за движение в посока София, като в района се е..
Експертният екип за изменение на Общия устройствен план (ОУП) на Варна се събра за втори път в широк състав, за да отчете напредъка по темата и изготвените документи, съпътстващи процеса. Систематизирани бяха предстоящите стъпки в работата на експертите и беше изслушан доклад от зам.-кмета по въпросите на архитектурата и градоустройството Пламен Китипов..