Мотото на актуалния Ден за съпричастност е „Ending AIDS Together”, адаптирано на български като „Заедно да спрем СПИН!”
Тазгодишното послание подчертава необходимостта от: намаляване на стигмата спрямо носителите на ХИВ; гарантиране на универсален достъп до изследване, лечение и достъп до качествени здравни и социални услуги на всеки, живеещ с вируса; увеличаване на ресурсите (за превантивни програми и програми за изследване и лечение); насърчаване на привличането на хората в дейностите по превенция и подкрепа на засегнатите от инфекцията.
Международният Ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН традиционно се отбелязва в третата неделя на месец май. Денят е повод хората от различни страни да заговорят за СПИН. На този ден през тази година са мобилизирани общо 1 200 неправителствени организации, работещи по въпросите на ХИВ и СПИН в общо 115 държави. В продължение на 34 години Денят се чества ежегодно, като в света се провеждат десетки хиляди бдения, възпоменания, чайни церемонии, помени в храмове и мирни шествия. Денят за съпричастност е важен знак за солидарност по всички континенти и символизира надеждата за новите поколения.
СПИН продължава да опустошава човешките общности навсякъде по света и Третата неделя на месец май е начин заинтересованите публично да изразят скръбта си за своите близки, починали от СПИН и да настояват правителствата да заявявят по-ясни ангажименти в борбата срещу пандемията. В по-малките населени места Денят е повод да се повиши чувствителността към проблема СПИН, толерантността, доброволчеството и даренията за АНТИСПИН каузата. В по-големите градове на този ден видимо се събира разнообразен спектър от хора, загрижени и работещи по проблема. И в двата случая събитието създава усещане за солидарност и привлича вниманието на медиите.
От началото на 2017 г. в страната са регистрирани 82 ХИВ-серопозитивни лица.
Към 16 май 2017 г. 2 556 лица са ХИВ-позитивни в България.
Министърът на здравеопазването през юни 2016 г. е утвърдил Методическо указание за антиретровирусно лечение на ХИВ-позитивни лица, което е съобразено изцяло с препоръките на Световната здравна организация за включване на лечение на всички открити ХИВ серопозитивни лица, при съгласие от тяхна страна.
В секторите за лечение се проследяват общо 1 212 души с ХИВ към 30 април 2017 г., като 1 060 от тях получават съвременно антиретровирусно лечение. Министерство на здравеопазването ежегодно осигурява финансови средства за закупуването на антиретровирусни лекарства за всички нуждаещи се лица с ХИВ/СПИН. По данни на секторите за лечение на пациенти с придобит имунен дефицит в страната починалите с ХИВ/СПИН през 2016 г. са 22 лица, а общо от 1986 г. броят на починалите е вече над 1000.
По повод 21.05.2017 г. – Международен ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН, РЗИ – Добрич съвместно с общините ще проведе следните дейности:
• Провеждане на информационна кампания в област Добрич с раздаване на презервативи и здравно – образователни материали на млади хора;
• През месец май 2017 г. в учебни заведения от гр. Добрич, гр. Тервел, гр. Балчик, гр. Шабла и гр. Ген. Тошево ще се проведат обучения по темата;
• Организационно - методична среща с медицински специалисти от „Детско и училищно здравеопазване” в гр. Добрич;
• От 17.05. до 23.05.2017 г. включително е предвидено провеждане на дни на отворени врати на Кабинета за анонимно и безплатно консултиране и изследване за СПИН при РЗИ-Добрич. Всички желаещи да проверят своя ХИВ статус могат да го направят в КАБКИС, който работи към РЗИ - Добрич всеки ден от понеделник до петък от 8.30 до 17.00 часа.
Клиниката по урология в Университетската болница за активно лечение "Св. Марина" беше официално открита днес. Освен основен ремонт на материалната база, Клиниката по урология разполага и с нова медицинска апаратура и оборудване. Специалистите в клиниката - екип от 11 души, притежават опит в диагностиката, консервативното и оперативно лечение на..
Съветниците от комисията по финанси и бюджет към Варненския общински съвет отложиха приемането на докладна записка за отпускане на 60 хиляди лева за функционален одит на общинското дружество „Градски транспорт“. Предложението е на ПК "Транспорт", като целта е външен одитор да направи анализ на състоянието на дружеството и да изготви..
Община Варна ще подаде проектно предложение по процедурата "Подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките, с цел да се улесни разтоварването и съхранението на нежелания улов". Проектът, озаглавен "Подобряване инфраструктурата и модернизация на Рибарско пристанище Варна", ще се..
Експерти от район "Одесос" продължават проверките за нерегламентирано поставени рекламни табели и съоръжения. Служители на администрацията са започнали обходи на централната част на града – 8-ми микрорайон, в това число пешеходната зона на бул. "Княз Борис I", пл. "Независимост", булевардите "Сливница", "Мария Луиза", "Приморски", ул. "Шипка", ул. "27..
Бедственото положение в общините Дългопол и Долни чифлик е отменено, всички населени места са с възстановено електроснабдяване, пътищата са проходими. В община Бяла се очаква до 17 часа да бъде възстановено електрозахранването в селата Дюлино и Попович и след това ще се вземе решение за отмяна, посочи кметът Пеньо Ненов. Навсякъде в бедстващите..
Общински съветници, членове на постоянната комисия по благоустройство и комунални дейности във Варна, отправиха на извънредно заседание сериозни критики към фирмите и администрацията за това кой е виновен за създалата се ситуация вчера в града с непочистения сняг от маршрутите на градския транспорт, довел до липса на автобуси и невъзможност на..
Варна е на второ място по размер на средната брутна заплата в страната след София. В морската столица работещите обаче взимат с 1000 лева по-малко, отколкото в столицата. Във Варна средната заплата за четвъртото тримесечие на 2024 година е 2 271 лв., а в София - 3287 лева. В края на миналата година заплатата се увеличава спрямо третото тримесечие на..