Меморандум за сътрудничество подписаха Българската академия на науките и Общинa Варна. Целта на документа е да се създадат предпоставки за пълноценно сътрудничество между институтите на БАН и техните подразделения в региона с университетите, индустриалците, културните институции и местните власти. Представители на 21 институции сложиха подпис под индивидуални споразумения за сътрудничество. Да се възползва от познанията на специалистите в БАН пожелаха и общините Провадия, Ветрино и Девня.
"Много са примерите за добро сътрудничество с БАН - и по отношение на проектирането на охранителните канали в Аспарухово, и за Рибарското пристанище, което предстои да изградим в района. Това споразумение е стъпка напред в сътрудничеството с научните среди, включително и в развитието на Варна като Град на Знанието - на база на висшите учебни заведения и научно-изследователските институти в града, на общинската политика, която провеждаме“, каза кметът Иван Портних.
Към момента подобни споразумения за научно сътрудничество имат около 200 организации в страната, но цифрата е динамична, защото всеки може да се присъедини, уточни за Радио Варна председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски. Според него : Варна е изключително важен център, защото тук Българската академия на науките има няколко изключително важни звена - Центърът по хидро и аеродинамика, Институтът по метеорология и хидрология, Институтът по рибни ресурси, Институтът по океанология. Ние искаме да покажем на цяла България, че БАН е национална организация и гледа на регионите със специално внимание. Сигурен съм, че сътрудничеството с Варна ще бъде от голяма полза и за нас, защото науката и изследванията са двустранен процес – това, което идва от практиката, мотивира нови изследвания“.
Академик Ревалски очаква от възможността за по-тясно сътрудничество да се възползват и университетите във Варна. Надява се и политиците да подкрепят дейността на БАН, след като в Народното събрание вчера са одобрили докладите за дейността на Академията през последните 2 години. Близо 1000 души работят на длъжност "млад специалист" в БАН от общо 2 700 души персонал. В тази цифра не влизат докторантите. По две програми допълнително се финансира дейността на млади специалисти в Академията, допълни акад. Ревалски.
"Варна има много постижения в областта на математиката, но сега има и отлично постижение в хуманитарните науки, за което се радвам", това каза акад . Юлиан Ревалски при връчване на академична грамота на ученици от Националната гимназия за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ в град Варна. Те са се представили отлично в сесията на Ученическия институт на БАН с проекта „Женската ченгенска носия като културен знак“.
Почти 10 години възпитаници на гимназията проучват, събират и документират фолклорното наследство на българите във варненското село Аспарухово. Признанието на БАН е за преподавателя по литература и фолклор Елеонора Николова и за историка Мариана Момчева,наследила и съхранила от своята баба най-стария костюм, който е може би на близо 200 години. По нейните думи "той е изработен от много добре обработена вълна и държи прохладно и през лятото". Помощ при разработката оказва и Аела Николова, която е от първите участници в експедициите в Аспарухово.
Учениците са възхитени от богатството на носиите, от вълшебството на песните, от дълбочината на съхранените в селото ритуали и с удоволствие запяват и песните, и носят "мълчана вода" от селската чешма, и за пореден път надникват в скриновете на бабите от Аспарухово. Всяка година те отново се докосват до наследството на своите баби и обещават да не забравят откъде са тръгнали. Тази година експедицията на децата ще бъде от 17 юли - за православната църква деня на Света Марина, в народните обичаи - Горещниците. Датата не е случайно избрана, а плановете вече се обмислят в детайли.
Наградата на БАН ще позволи на младите изследователи от Хуманитарната гимназия да ползват безплатно библиотеката на академията и да работят по проекти, като ползват научна помощ от институцията.
Повече за отличения проект за ченгенската носия - в Радио Варна, понеделник, 9.40 часа.
Увеличението на тол таксите от началото на месеца с 10% все още не се е отразило на цените на билетите на автобусните превозвачи, които оперират на Автогара-Варна. Това съобщи за Радио Варна директорът Веселин Михайлов. Повишаването на таксите ще рефлектира директно върху потребителите, коментира изпълнителният директор на Камарата на..
От 5 април ще бъдат въведени летни разписания на автобусни линии №29 и №55, съобщиха от общинското предприятие ТАСРУД. Промените ще засегнат както делничните, така и празничните дни. Приканват се пътниците да се запознаят с новите разписания и да планират своите пътувания съобразно актуализираните часове, посочват от ТАСРУД. Линия №29 Делнични..
Първият български многоцелеви изтребител F-16 Block 70 на българските Военновъздушни сили (ВВС) кацна на авиобаза "Граф Игнатиево", предаде БНР. На място са премиерът Росен Желязков, министърът на отбраната Атанас Запрянов и други официални лица. Още в края на януари министърът на отбраната Атанас Запрянов каза, че в началото на април в България..
Пасарелката срещу сградата на кметство „Аспарухово“ във Варна е неизползваема от два дни, тъй като младежи са повредили с ритници асансьора. Това съобщи Ивайло Маринов, кмет на района "Аспарухово". Вандализмът е регистриран от видеонаблюдението и от полицията вече са открили нарушителите. Това е третият пореден случай. Маринов обаче се опасява, че..
Заснетото от сателит петно в морето край Варна не е от замърсяване с нефтопродукти. Днес е извършен оглед с катер и са взети проби, но отсега е ясно, че не става дума за замърсяване, съобщиха от Областната администрация. Плажната ивица между Втора и Трета буна, замърсена с мазут, вече е изцяло почистена. В момента е назначен със заповед на..
Гласуването на вота на недоверие на кабинета "Желязков" ще се състои в четвъртък в 13:45 часа. Това съобщи в края на дебатите по вота председателстващият заседанието Драгомир Стойнев, цитиран от БНР. Вотът беше внесен от "Възраждане" с подкрепата на депутатите от "Величие" и МЕЧ. Той е с мотиви за провала в политиката на правителството във външната..
Козметична фирма трябва да почисти неправомерно изхвърлени производствени отпадъци край с. Каменар. На микросметище се натъкват общински служители при оглед на строителните дейности на ул. „Прилеп“ и след подаден граждански сигнал. Купищата тубички от кремове са изхвърлени около стария път за с. Орешак, съобщават от общинския пресцентър. При огледа бе..