Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Академично признание за Хуманитарната гимназия

| обновено на 19.05.17 в 21:59

Меморандум за сътрудничество подписаха  Българската академия на науките и Общинa Варна. Целта на документа е да се създадат  предпоставки за пълноценно сътрудничество между институтите на БАН и техните подразделения в региона с университетите, индустриалците, културните институции и местните власти. Представители на 21 институции сложиха подпис под индивидуални  споразумения за сътрудничество. Да се възползва от познанията на специалистите в БАН пожелаха  и общините Провадия, Ветрино и Девня.

"Много са примерите за добро сътрудничество с БАН - и по отношение на проектирането на охранителните канали в Аспарухово, и за Рибарското пристанище, което предстои да изградим в района. Това споразумение е стъпка напред в сътрудничеството с научните среди, включително и в развитието на Варна като Град на Знанието - на база на висшите учебни заведения и научно-изследователските институти в града, на общинската политика, която провеждаме“, каза кметът Иван Портних.

Към момента подобни споразумения за научно сътрудничество имат около 200 организации в страната, но цифрата е динамична, защото всеки може да се присъедини, уточни за Радио Варна председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.  Според него :  Варна е изключително важен център, защото тук Българската академия на науките има няколко изключително важни звена - Центърът по хидро и аеродинамика, Институтът по метеорология и хидрология, Институтът по рибни ресурси, Институтът по океанология. Ние искаме да покажем на цяла България, че БАН е национална организация и гледа на регионите със специално внимание. Сигурен съм, че сътрудничеството с Варна ще бъде от голяма полза и за нас, защото науката и изследванията са двустранен процес – това, което идва от практиката,  мотивира нови изследвания“.

Академик  Ревалски  очаква от възможността за по-тясно сътрудничество да се възползват и университетите във Варна. Надява се и  политиците да подкрепят дейността на БАН, след като в Народното събрание вчера са одобрили  докладите за дейността на Академията през последните 2 години. Близо 1000 души работят на длъжност "млад специалист" в БАН от общо 2 700 души персонал. В тази цифра не влизат докторантите. По две програми допълнително се финансира дейността на млади специалисти в Академията, допълни акад. Ревалски.

"Варна има много постижения в областта на математиката, но сега има и отлично постижение в хуманитарните науки, за което се радвам", това каза акад . Юлиан Ревалски при връчване на академична грамота на ученици от Националната гимназия за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ в град Варна. Те са се представили отлично в сесията на Ученическия институт на БАН с проекта „Женската ченгенска носия като културен знак“.

Почти 10 години възпитаници на гимназията проучват, събират и документират фолклорното наследство на българите във варненското село Аспарухово. Признанието на БАН е за преподавателя по литература и фолклор Елеонора Николова и за историка  Мариана Момчева,наследила и съхранила от своята баба най-стария костюм, който е може би на близо 200 години. По нейните думи  "той е изработен от много добре обработена вълна и държи прохладно и през лятото". Помощ при разработката  оказва и Аела Николова, която е от първите участници в експедициите в Аспарухово.

Учениците са възхитени от богатството на носиите, от вълшебството на песните, от дълбочината на съхранените в селото ритуали и с удоволствие запяват и песните, и носят "мълчана вода" от селската чешма, и за пореден път надникват в скриновете на бабите от Аспарухово.  Всяка година те отново  се докосват до наследството на своите баби и обещават да не забравят откъде са тръгнали. Тази година експедицията на децата ще бъде от 17 юли - за православната църква деня на Света Марина, в народните обичаи - Горещниците. Датата не е случайно избрана, а плановете вече се обмислят в детайли.

Наградата на БАН ще позволи на младите изследователи от Хуманитарната гимназия да ползват безплатно библиотеката на академията и да работят по проекти, като ползват научна помощ от институцията.

Повече за отличения  проект за ченгенската носия - в Радио Варна,  понеделник, 9.40 часа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Адресите без ток

В периода 27.08.2024 - 28.08.2024 от 08:30 ч. до 17:00 ч. , поради извършване на неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на: гр. Варна - м-ст Свети Никола, м-ст Бриз, м-ст Бриз Юг, ул. Василаки Пападиполу, ул. Д-р Борис Окс, ул. Д-р Иван Теодоров, ул. Д-р Кирил..

публикувано на 27.08.24 в 05:00

Пожарът в гората край Каменар е овладян

Пожарът в гористите местности под село Каменар е овладян, съобщава кметът на Варна Благомир Коцев във Facebook. Тлеещият огън е ограничен в определен периметър. Изкопана е бразда за спиране на разпространението и пламъците са почти погасени, допълва той. Няма опасност да бъдат засегнати къщи или имущество. През нощта ще останат да бдят пожарни екипи,..

публикувано на 26.08.24 в 23:17

Платиха над 4 млн. лв. на хотелиери, държавни и общински бази, осигурили подслон на бежанците от Украйна

Над 4 млн. лева са средствата преведени на хотелиери, държавни и общински бази, предоставяли подслон и изхранване по Програмата за хуманитарно подпомагане на хора от Украйна с предоставена временна закрила в България.  В одобрения на 14 август с Решение на Министерския съвет Списък № 23 са включени дължими суми към хотелиери, държавни, общински и..

публикувано на 26.08.24 в 19:53

Започва спешно почистване на шахтите и отстраняване на сухи дървета и клони

Започват спешни действия по почистване на шахтите и за отстраняване на сухи дървета и клони във връзка с краткосрочните прогнози за гръмотевични бури. Предстои ново възлагане за почистването на шахтите в града. Фирмата-изпълнител е заявила готовност да изпълни необходимите мерки заради листопадния период и преди обилните дъждове през есента, съобщават..

публикувано на 26.08.24 в 19:15

Гори гората край Каменар

Пожар е възникнал в покрайнините на село Каменар и е достигнал до гората. Първоначално два екипа на пожарната са изпратени на мястото на инцидента, но по-късно се включват още екипи, съобщиха от пресцентъра на полицията във Варна.  Тепърва ще се изясняват причините, довели до огнената стихия. Няма данни огънят да е стигнал до къщи в населеното място...

обновено на 26.08.24 в 18:44

Агенцията по безопасност на храните във Варна откри Ешерихия коли в миди, предлагани на пазара

Агенцията по безопасност на храните във Варна откри Ешерихия коли в миди, предлагани на пазара. Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – Варна затвори пречиствателен и експедиционен център за миди след констатираните нарушения, съобщават от БАБХ. Взетите проби от черноморски миди, предлагани на пазара, показват повишени нива на..

публикувано на 26.08.24 в 18:12

Наесен започва ремонт за 1,6 млн. лв. на ул. „Капитан Райчо“ във Варна

След началото на учебната година Община Варна започва ремонт за 1,6 млн. лв. на ул. „Капитан Райчо“ в участъка на територията на район „Младост“, от ул. „Под игото“ до бул. „Васил Левски“ (под Автогарата), съобщават от общинския пресцентър. Ремонтът ще включи подмяна на водопровод, тъй като гражданите в района страдат от непрекъсната липса на вода и..

публикувано на 26.08.24 в 17:45