Архиерейска света литургия ще отслужи негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан в манастира „Св.Св.Константин и Елена” в едноименния курорт край Варна. Поводът е празника на Светите равноапостоли Константин и Елена, който е и празник на курортния комплекс.
Най-ранните писмени сведения за Варненския манастира "Св. св. Константин и Елена" са от 18в. и се съдържат в книгата "Писма от България" на известния руски пътешественик Виктор Тепляков, публикувана в Москва през 1832г. Според преданието обаче още през 16в. тук е живяло монашеско братство. Възникването на манастира се свързва с чудотворната икона на "Св. Св. Константин и Елена" и с лечебния извор (аязмо), който е запазен до днес и се намира под олтара на църквата. Смята се, че неговата вода помага при лечението на очни болести, както и при други заболявания. Споменатата икона с лика на двамата светци се е пазела в църквата до средата на 20в.
По време на руско-турската война от 1828-1829г. Варненския манастира "Св. Св. Константин и Елена" е бил разрушен. Няколко години след това благодарение на усилията на двамата братя Теодосий и Агапий Кантарджиеви от Велико Търново, започнало неговото възстановяване. След заселването на двамата братя в манастира и приходите от местното население от село Кестрич (дн. Виница), се устроила църквата, помагало са за издръжката на училища и за подпомагане на бедните.
До създаването на Българската екзархия през 1870г., манастира "Св. св. Константин и Елена" е бил под ведомството на Гръцката патриаршия. Независимо от това йеромонах Теодосий извършвал богослужение на български език. Само на големи празници, когато манастира бил посещаван от гръцкия митрополит, или от някой друг влиятелен грък, службите се водили на гръцки език.
След смъртта на двамата братя за Варненския манастира полагал грижи Константин Дъновски от с. Устово, Смолянско. Той бил ръкоположен за свещеник във Варна през 1857г. и извършил първото богослужение в новопостроения български параклис "Св. Архангел Михаил ".До последно миряни помагаха за почистването на храма и района около него. Диляна Иванова не живее близо, но бе отишла да помогне в подготовката за празника. Интервю на Габриела Гаврилова.
Литийното шествие с чудотворната икона е от 10.30 от манастира до алея „Колелото” и ще завърши с освещаване на празничен курбан. По-късно на поляната с ключовете в централната част на курорта ще бъде открита сборна изложба на готовите творби от Третия пленер по скулптура от камък „Докосване до природата”.
Много хора продължават да търсят помощ в светената вода от аязмото на манастира "Св.Св. Константин и Елена", но първо " трябва да се изчистим от вътре, Бог е чистота, истина и любов", споделя отец Михаил Миленков.11 жени са пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. Това съобщи пред БНР Нели Георгиева, заместник-председател на Асоциацията на пациентите на естетическата медицина. Тя уточни, че жените са платили по 250 лева за процедурата, а жената която е инжектирала ботокса няма медицинско образование. "С мен са се свързали 11 жени, като три от тях са в..
Над 53 хиляди сигнала за домашно насилие са подадени за миналата година към Националната система за спешни повиквания - 112. В половината от случаите е изпращана и Спешна медицинска помощ. За 2024 г. са издадени 5252 заповеди за защита, а година по-рано те са били 4429. Близо 1600 от тях са за деца, обобщи Благородна Макева, преподавател по защита от..
254 безработни са започнали работа в област Добрич през декември 2024 година. В трудова заетост през месеца са били устроени 39 младежи на възраст до 29 години, както и 17 души, които дълго време са били без работа. Най-голям недостиг на работна ръка от Бюрото по труда в Добрич отчитат в преработващата промишленост и държавното управление. Информира..
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на християнството Църквата..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад (доклад за напредъка на държавите членки на ЕС извън еврозоната) от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и..
С концерт Средното училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ във Варна ще отбележи 25-годишнината от създаването на профил „Музика“. Събитието ще бъде на 26 февруари, сряда, на сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър. Входът е свободен. Разнообразна програма са подготвили възпитаниците на средното училище, каза за Радио..
През 2024 година българските работодатели са увеличили вноса на работна ръка от държави извън Европейския съюз /ЕС/.Само през изминалата година в България за краткосрочна заетост са влезли 15 560 чужденци - с над 35% повече отколкото през 2023 г. Най-много работници са влезли от Турция, следвани от Киргизстан. За пръв път миналата година..