Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Организаторът на ”Челик” Яна Борисова: "Докато имаме детето в себе си, не можем да се изгубим"

19 игри от детството на днешните родители ще възстанови Фестивалът на игрите "Челик" на 10 и 11 юни в Морската градина на Варна. Ще се играе в района на Морско казино и Обсерваторията от 10:00 до 18:00 ч. Малки и големи ще играят на „Гори, гори кърпа“, „Капитане, капитане, какво е морето?“, „Двама са малко, трима са много“, „Да бий, да бий“, „Царю честити, колко е часът?“, „Замръзванка“, „Пържолки“… По време на двата дни ще бъдат разказани и възстановени три фолклорни игри: „Челик сопа“, „Комин“ и „Карачка“. Историята на фестивала е много лична, разказа организаторът на първия на рода си фестивал Яна Борисова:

Преди четири години имах тежък период, в който не ми се играеше. Не бях дете. И ходих в Морската да гледам децата и се чудих как тази искреност и смелост се превръща в страх... И тогава една топка стигна до мен и едно дете ме покани да играем. Каза, че когато играя, няма да съм тъжна. Аз не играх, но това ме върна в играта. И децата ни заслужават да не излизаме от нея. От играта.

Снимка

Правиш фестивала с екип от приятели, как се случва организацията?

Всеки един от екипа намира своята история и точно, заради своята лична емоция, свързана с играта, с челик, с думата фестивал, празничност, мечта, живот, свобода, честност – всичко това, което изразява играта! Всеки един от партньорите, които подкрепиха фестивала, не като спонсори, искам да подчертая, а като съмишленици, защото те участват и в самата организация на събитието... За мен това е много важно като успех на едно събитие преди да се е случило, защото то създава много различна форма на партньорство. Още в самото начало, преди три месеца, когато потърсих партньор за изработката на челик сопи, семейството ми много се учуди, дори баща ми каза „Защо трябва някой да прави сопи за челик, когато навън е пълно със сопи?”. Но аз исках да ги стилизираме, за да направим една препратка към времето днес. Защото децата ни играят с друг тип играчки. Естествено самите челици ще бъдат малки 10-сантиметрови сопички, така ще направим една много хубава метафора и връзка от към миналото към бъдещето, защото играта не разделя времето на минало и бъдеще, тя се случва днес!

Снимка

Аз исках да бъда като дядо си, който се прибираше след работа, хвърляше всичко и започваше да бяга с нас из тревата. Исках да бъда силна като баба, която прибирайки се вкъщи след поредната игра ми казваше „Какво правиш тук, марш навън да играеш”. За мен този фестивал е свързан със спомена и с убеждението ми, че ние няма да се изгубим никога, като възрастни, ако пазим детето в себе си, защото децата знаят къде искат да отидат! Независимо дали искат да отидат точно сега на площадката и ли точно, ей сега да си купят вредна храна!

Снимка

А на място участниците ще могат ли да се включат със свои идеи?

Това е много добра идея. На 2-ри или на 3-ти юни ще обсъдим всички тези въпроси, които могат да изненадат и нас! Може да се окаже, че ние не познаваме някои игри. Нямаме нищо против да бъдем научени на тях! Защото не разглеждаме фестивала като събитие, което да се случи на 10-ти и 11-ти юни, той има две дати, защото е лесно за популяризиране. Две са, не една защото обикновено децата обичат да играят много... Естествено ние не си присвояваме играта като форма на общуване и да я затворим в два дни. Фестивалът има послание "Не забравяй да играеш!" не е към децата ни, това е към родителите!

Цялото интервю чуйте в прикачения файл:

Как се играят всички игри е описано в сайта на фестивала www.cheliksopa.com. Фестивалът на игрите очаква своите доброволци, които могат да се запишат във фейсбук страницата на "Челик" или на телефон 0887648876.

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08