Съоръжението ”Слънчево зарядно” ще бъде преместено от Варна в охраняваната зона на софийския зоопарк, съобщи за Радио Варна неговият създател Стефан Стефанов. Зарядната станция със слънчеви панели бе монтирана преди 2 г. в пространството между Фестивалния комплекс и Радио Варна, работи около 4 месеца, след което стана обект на вандализъм и оттогава не е действаща. Инженер Стефанов реализира идеята си ”Слънчево зарядно”, след като спечели наградата от 1 000 евро от конкурс на сдружение „За Земята”. Идеята бе всеки да може безплатно да ползва WiFi, да зареди мобилен телефони или таблет, както и демонстриране на ползите от слънчевата енергия. Със създателя на съоръжението разговаря репортерът Мариела Димитрова:
Инж. Стефанов, направихте тук във Варна едно интересно съоръжение, което трябваше да събира предимно младите хора и да им бъде полезно. Защо обаче се случи така, че слънчевото зарядно така и не заработи в продължителен режим?
Надеждите ми за това - устройството да не бъде вандализирано, явно бяха твърде оптимистични. Също не можах да установя добър подход за работа с Общината и не можах да направя видеонаблюдение на мястото или някакъв вид охрана. Това също не би помогнало за продължителната му работа, защото дори и да има видеонаблюдение, дори и да видя акта на вандализирането, то... ще върна времето назад ли? Явно обществото ни не е дорасло още за такова нещо, аз се надявах да е.
Така вече почти две години мисля станаха, каква ще бъде съдбата му?
Провел съм разговор с директора на зоологическата градина в София да го преместя в един охраняем парк, в който няма достъп всеки и по всяко време на денонощието. Той е възхитен от идеята и смятам, че до края на годината ще успея да го настроя.
Вече водили ли сте разговори с Община Варна за това, че предсрочно ще демонтирате слънчевото зарядно?
Не, не съм имал, но аз не съм поемал някакви ангажименти за монтажа му и няма на кого да дам един вид отчет, че ще го демонтирам. То не е на Община Варна.
Слъчевото зарядно е Ваша собственост?
Да!
И Вашето решение е да го изместите в София, където живеете и можете да го поддържате в охраняема зона?
Да, Вече в зоологическата градина в София, там ще трябва да го даря на общината.
И до днешния момент това е единствено по рода си подобно устройство за обществено ползване във Варна. В София дали ще бъде първо?
Не зная, но след всички неуспехи, които пожънах, ще ми е достатъчна отплата само да работи и да се ползва.
Неуспехът дотук демотивира ли ви да спрете да мислите в тази посока? Вие сте инженер по микроелектроника и най-вероятно имате и други идеи?
Имам, но старая се една по една да ги реализирам, а пък с тази още не съм свършил. Тази не е активна и не работи както трябва.
Какъв беше живота на слънчевото зарядно в работен режим?
Около 4 месеца.
Какво ще се случи тук с мястото, с тази инвестиция, която направихте в постамента?
Инвестицията си е за моя сметка и мястото ще остане в състоянието, в което го виждате без слънчевото зарядно. Аз също исках да кажа, че в никакъв случай не виня за тази работа само обществото и хората. Аз също за толкова време на разработки и толкова време работих по това слънчево зарядно, не можах да се оградя с хора, които да приемат идеята присърце и да могат да го поддържат във Варна. Така че това, че нямах екип зад себе си, също е чисто моя грешка.
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..