Катерина Раковска мотивира инициативата:
Този проект отслабва защитата на парка, защото позволява строителство на 12,5 пъти по-голяма площ от сега разрешената и позволява стопанска сеч в зона с площ от 60 процента от територията на парка.
Тези 100 хиляди подписа са на хора от България и на хора от цял свят. Тъй като Пирин е национално богатство, той принадлежи и на света. Той е в списъка на световното природно наследство на ЮНЕСКО.
Според Владимир Иванов от природозащитната организация това е световна акция:
Не знам дали досега български природозащитен, пък и друг казус, е събирал подобна подкрепа. Пирин в момента я има. Затова съм тук, защото съм един от подписалите посланието и вярвам в него. Ако Национален парк "Пирин" и обект на ЮНЕСКО се отвори за сеч и строежи под хиляди предлози за икономическо развитие, това ще е много лош пример и много лош модел - за Витоша, за Рила и другите защитени територии, които ги чака абсолютно същото.
Приемането на плана за управление на парк "Пирин" се бави вече три години. В началото на март служебният екоминистър Ирина Костова излезе с решение да не се прави екологична оценка на плана, но след протест на екологични организации решението беше отменено. В момента тече съдебно обжалване на заповедта, с която бе определено да се направи екооценка на плана за управление.
Детайли за акцията на WWF ще научите от звуковия файл.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..