В случай, че ви се чете интересна книга и искате да научите неизвестни факти за известни личности, то романът "Ветровете ни мраморни" е напълно подходящ. Интересно четиво според Ваня Славова, която разговаря с автора на книгата-писателят Николай Табаков:
Първо трябва да предупредя читателите да не го изпуснат на краката си, за да не стане контузия. Всъщност стана дебела книга, както всеки път и този вътре се оказват две книги. Едната си е нормално повествование- в едно село работи склуптор, около него животът ври и кипи в страсти, въжделения, убийства, но вътре е втъкана една друга нишка: там са десетте най-големи европейци на 20 век, глава след глава, плюс трима от големите българи.
Как избрахте точно тези фигури, тези личности: европейски и български?
Беше много сложно. Лесно е да се направи за 14-15 век, където е класика, там е познато всичко, даже е скучно. На 20 век хората консултирах с професорите Георги Каприев и Иван Божилов, Бог да го прости, отиде си човека. Големи спорове бяха, кой да бъде, кой да не бъде. Така, струва ми се, че хванахме каймака. Самата консултация беше любопитна, беше безкрайно любопитна самата работа по тези хора. Много четене. Аз всъщност си направих за четири години малък университет, за да станат нещата. Много неща не ги знаех и аз, беше изключително любопитно. Даже сега, като книгата е готова и отива при читателите, някакси ми е празно. Няма какво да си правя с ръцете, с чувствата.
Да споменем някои от героите: Мария Кюри, Майка Тереза, Борис Христов... Какво преоткрихте вие, нещо, което не сте знаели за тези личности, а сега ви е направило впечатление вследствие на целия труд по романа?
Във всяка една от главите за тези големи фигури се намери по нещо интересно и ново. Да кажем за Борис Христов, който започва да учи като баритон, той не е бас... Затова години наред хората се чудят на този мек глас, дълбок и силен, но глас, който не събаря керемидите на операта. Това е откритието, че той е баритон. За Алберт Айнщайн беше трудно да се работи, защото аз съм хуманитарист.
Да, Българска филология сте завършили.
Исках да намеря подходящ пример за теорията на относителността. Исках редовия читател да разбере горе долу за какво става дума. И изключително трудно, защото само да преди 60 години едва 12 човека в света са разбири тази теория за какво става дума. Сега разбира се е различно. Но пак трябва да се говори за нея. Ние си живеем на една планета, наречена Айнщайн така или иначе с тези нови физични закони. А не само това. Любопитно беше това, че Майка Тереза страшно прилича на Радичков. Странно е това, но това е балкански ген.
От къде възникна историята за сюжета, за този склуптор?
Не знам. Това си е моя идея, натрупа се и стана. Склупторът работи на брега на реката. Пристига европейски проект, по който трябва да се направят въпросните 10 европейци плюс трима българи. Това се прави във всяка европейска страна. Голямо фукане пада. Човекът работи, той е най-добър на Балканите. Но искам да ви кажа, че тази книга не е апотеоз на Европа. Не и по този начин. Всички големи човешки обединения се разпрашават, заради унивелировката си.
Още повече, че Европа е толкова многолика и разнообразна, че е ако се съхрани нейната атентичност на отделните места е много по-интересна, отколкото ако е унифицирана.
Прекрасно го казахте. Винаги има как да се върви напред.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:
Марин Янев и Ивайло Христов получават двете големи награди „Аскеер“ тази година, съобщава фондация „Академия Аскеер “ . Янев ще бъде удостоен с почетната статуетка, а неговият колега и режисьор Христов– с приза за цялостен принос към театралното изкуство. По традиция, церемонията ще се състои за 34-ти път на 24 май – Деня на..
За повече от 80% от българите четенето на книги е важно, сочи проучване на агенция „Тренд, по поръчка на в. „24 часа“. Изследването е свързано с това колко и какво чете българинът. Социологическото проучване е реализирано в периода между 12 и 18 май 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1001 души на..
Фестивалът за култура и изкуство „Културтрегер“ ще е със специална програма за празника днес. Сред акцентите са представянето на образователната книжка с кауза и раздаване на книги в партньорство с НЧ “ИСКРА 1924”. Това разказа за Радио Варна Гергана Пенева, главният организатор на фестивала. Народно читалище “ИСКРА 1924” ще представи 111..
Чешкият център в София и Варненската библиотека представят изложбата с плакати „Значимите български чехи“. Тя е резултат от провелия се през 2024 г. едноименен конкурс, организиран по повод 75 години от създаването на Чешкия център в София и Българския културен институт в Прага. В него участваха 24 дизайнери, художници, ученици и студенти от училища по..
Призовавам възрастните да напишат поне няколко реда за рода си и ги предадат на децата си. Това е посланието по повод Деня на българската просвета и култура на Параскева Атанасова, член на литературен клуб „Йордан Кръчмаров“ в Балчик, автор на стихове и разкази, посветени ни теми, които я вълнуват и терзаят. В противен случай много голяма ще е..
Международният театрален фестивал „Варненско лято“ (1 - 11 юни) кани своята публика да отпразнува 24 май с изкуство и специално намаление по случай Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура. Само на 23 май (петък) (от 10:00 до 13:30 и от 14:30 до 16:00 ч.) и 26 май (понеделник) (от 11:00 до 16:00 ч.) всички билети..
Шестото издание на „Фестивала на занаятите и изкуствата“ започва от днес в Добрич. Изложението ще продължи до 25 май. Негов организатор е Фондация „Добруджа – история, традиции, култура“ в партньорство с Община Добрич. Около 60 занаятчии от цялата страна ще вземат участие във фестивала тази година, посочи организаторът му Пепа Рашева...