Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба "Вотиви" на Националния етнографски музей гостува във Варна

Етнографският музей във Варна е домакин на изложба „Вотиви“. Това са предмети с култово предназначение и се даряват като обет, вследствие на обещание, на вричане. Народът ни ги нарича оброци. Това е един от начините за установяване на пряк контакт с божеството. Според традициите на българите вотивите се поставят върху иконата на Иисус Христос, Св. Богородица, на светци-покровители, залепват ги, закачват ги чрез конец, забождат ги. Поднасят ги с молба за оздравяване, както и с молба за благополучие. Забележителната изложба "Вотиви" е подготвена в рамките на проект "Траките - генезис и развитие на етноса, културни идентичности, цивилизационни взаимодействия и наследство от древността" и е дело на екип от Националния етнографски музей при БАН. Експозицията разказва за практиката на магическите оброци по българските земи и от българските обичаи. Терминът "вотив" се извежда от латинската дума ex-voto, което на български най-общо означава вричане.

В каталога на изложбата са включени повече от 290 вотива, които са от фондовете на Националния етнографски музей, на Националния исторически музей, и на Регионалните исторически музеи във Варна, Бургас, Хасково, Ямбол, Шумен, Габрово, на Регионалния етнографски музей – Пловдив, на Историческите музеи в Малко Търново, Средец, Попово и ЕМО „Етър“.

Eкспозицията може да бъде видяна до 20 септември във Варна, след което ще потегли за Пловдив, където ще гостува на Етнографския музей в града под тепетата. Посетителите ще имат шанса да изписват своите пожелания или молитви на гърба на фотоси на вотиви, които те си изберат и да ги окачват на дървото на желанията, което ще бъде поставено в изложбата.

Повече чуйте от разговора на Нина Милошевич с д-р Иглика Мишкова, етнолог и уредник на Националния етнографски музей:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба 85 години от възвръщането ма Южна Добруджа към България откриват в Балчик

На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..

публикувано на 07.05.25 в 16:45

Европейска нощ на музеите и галериите на 17 май във Варна

За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка.  Тази година "Нощ на Музеите и..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

С вернисаж и изложба школа "Дедал" отбеляза рождения ден на Дарин Сотиров

Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между  аморфната форма,  фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето  и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..

обновено на 06.05.25 в 14:33

Изложбата ”Нова българска типография ІІІ” гостува в Градската художествена галерия на Варна

От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..

публикувано на 05.05.25 в 14:54

"Двореца" в Балчик и музеят на румънската кралица в Яш се обединяват за популяризиране на наши и техни творци

„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...

публикувано на 05.05.25 в 14:37

Дискусия "Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война" във Варна на 8 май

Учебният музей към Регионалния исторически музей във Варна съвместно с Тракийски научен институт, филиал Варна,  организират дискусия на тема:  "Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война".  Тя ще се проведе на 8 май от 16.30 ч. в Археологически музей - Варна, зала "Одесос". В нея ще вземат участие доц. д-р Йорданка Тонева и доц. д-р..

публикувано на 02.05.25 в 11:03

"Вода и земя" от художника Димитър Чолаков

"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..

публикувано на 01.05.25 в 16:03