Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Народният певец Георги Германов на 75: Радвам се, че българите обичат своята музика

| обновено на 03.07.17 в 15:18

75-годишнината на обичания народен певец Георги Германов ще бъде отбелязана с концерт на 3 юли от 18 часа в концертната зала на дом „Тракия” в Тракийско дружество "Капитан Петко войвода" - Варна.

75 години не са много, но не са и малко... Чувал съм да казват, че най-големият университет в живота е самият живот. Опитът мисля, че си казва думата. Макар че човек, когато  почне да знае малко повече, тогава разбира колко много не знае., разказа Георги Германов в предаването "Съботна трапеза", а цялото интервю може да чуете в прикачания файл. 

Лесно ли взимаше изпитите в този университет?

Не е било много лесно, но когато човек има желание и е упорит се получават се нещата.

Мъдрост...

Да, така е. Все пак годините са си години, но по-хубаво е човек да е млад. Няма нищо по-хубаво от младостта!

Какво не ти достига сега?

Много неща липсват. Първо движението вече е малко по-забавено, разни болежки се обаждат, почнахме и да позабравяме понякога по малко...

Георги ГермановНо не гледа ли човек на живота по-леко, вече много неща е минал?

Да, има такова нещо. Но човек най-напред мисли за себе си, после създаваш семейство и почваш да мислиш за децата си, след това за внуците, сега аз имам и правнуци вече... И за всички като мислиш, като се стараеш да помогнеш, това всъщност и осмисля и живота, и годините. Техните проблеми са и мои проблеми, техните радости са и мои радости. В живота има и едното, и другото.

Кои мисли в деня имат превес?

Най-важното е човек да е здрав. Мисля най-много за здравето за всички. И когато всички са здрави другите неща някак си се подреждат.

Музиката помага ли за здравето?

Помага, разбира се. Това е лекарството! Особено народната музика, на която съм се отдал. За мен това е лекарство, това е лечение – хубавата песен и особено ако чуя хубава обработка... Не става въпрос само за мои песни, аз въобще обичам народната музика и добрите изпълнители. Защото не може всичко да е добро, има и по-слаби. Така е в живота – Господ на всички еднакво не дава. Когато ми хареса нещо, то ми пълни душата, то ме лекува.

А и на мен са ми казвали:„Ей, напълни ми се душата!”, оттам разбирам, че хората също имат нужда от такова лечение.


Днес „пълни ли ти се лесно душата” с музика?

Не всякога, ако трябва да съм честен, защото всяко време си има своите новости. Някои неща ние по-възрастните не можем да ги приемем, струват ни се  не много както трябва. Аз си спомням и навремето, не харесваха някои от старите изпълнители – те тогава бяха по-млади, после другите не харесват другите... Все някой нещо не харесва. Но музиката си върви и аз се радвам, че българите обичат своята музика. 

Аз много държа на чистотата на българската народна музика. Това за мен е най-важното – ароматът да е български!

...

Цялото интервю чуйте в прикачения файл

Част от книгите с народни песни на Георги Германов

Георги Германов е роден на 3 юли 1942 г. в гр. Обзор. На 14 години започва да свири на акордеон, а по-късно и на тамбура. От 1959 г. живее във Варна. Дейността си като професионален певец и музикант започва през 1964 г. Автор е на книгите "Манде ле, чаша сребърна", "Песен от душа блика", "Живот с музика и песен", "Родна Тракия любима", "Животът си тече", в които са събрани повече от 350 странджански и тракийски песни, както и произведения на фолклорна основа по текстове на съвременни български поети. 

Във фонда на Българското национално радио има над 200 записа с народни песни на Георги Германов - една част с Оркестъра за народна музика и една част с Увалийската група с ръководител Михаил Маринов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлин Тачев

Политологът Светлин Тачев: Най-вероятно ще имаме най-фрагментирания парламент до момента

Най-вероятно България ще има най-фрагментираното Народно събрание до момента. Това коментира за Радио Варна политологът от социологическа агенция "Галъп" Светлин Тачев. По думите му голямата изненада на тези избори е високата избирателна активност. В момента има шанс тя да се доближи до данните от предсрочните парламентарни избори през октомври 2022..

публикувано на 28.10.24 в 09:05

A.J. Mills (KK’S PRIEST, HOSTILE): Всички са пристрастени към социалните медии

Интервю с A.J. Mills (KK’S PRIEST, HOSTILE) През 2011 година светът на хеви метъла беше разтърсен от новината, че JUDAS PRIEST и K.K. Downing се разделят. Единият от прочутото китарно дуо вече нямаше да е част от британските класици. JUDAS PRIEST продължиха по пътя си с новия китарист Richie Faulkner. K.K. Downing не стоя дълго със скръстени..

публикувано на 28.10.24 в 08:25

В село Тополи се надяват политиците да не се сещат за тях само по избори

Село Тополи е част от община Варна, в него живеят малко над 3000 души, но много варненци имат къщи там.  Има интересен фолклор, по традиция фолклорната група винаги печели награди на международни конкурси.   Избирателната активност до 17,00 часа е близо 30 процента. Димитричка Минева и Виолета Недева казват, че се живее добре в селото. Но се..

публикувано на 27.10.24 в 16:30
Велин Жеков

Велин Жеков: Денят на вота във Варна започна нормално

Изборният ден във Варна и региона е започнал нормално, всички секции за частичния  местен вот в районите "Одесос" и "Приморски" - 199, както и за парламентарните избори, които са 655, са открити. Седмият вот: Как протича гласуването във Варна и Добрич (обновява се) Това съобщи Велин Жеков - председател на Районната избирателна комисия и на..

публикувано на 27.10.24 в 09:03

Веселите кулинарки от село Изгрев: В управлението на държавата трябва да има повече жени

Савка Атанасова е председател на читалище "Светлина" в село Изгрев, община Суворово, Варненска област.  Там хората са много задружни и всяка седмица организират различни кулинарни конкурси, акции по почистване на двора на храма, на улиците, участват във фолклорни фестивали. Атанасова е моторът на тези инициативи, тя е неформален лидер на..

публикувано на 26.10.24 в 08:05

Олимпийският огън разказваше приказки и обедини всички

Олимпиадата в Париж ще запомним с какво ли не, но безспорно изключителният олимпийски огън обедини всички.  Мигновено това вълшебно кълбо без аналог в историята, разположено в градините на Тюйлери, се превърна в магнит за хиляди хора и в най-новата значима туристическа атракция на френската столица.  До него достигна пътешественичката и успешен травъл..

публикувано на 25.10.24 в 08:20
доц. Диана Петкова

Проф. д-р Диана Петкова: Приемам наградата „Лекар на годината" с респект и отговорност

По повод 19 октомври - Ден на българския лекар и неговия покровител „Свети Иван Рилски – Чудотворец“, в навечерието на празника, на официална церемония в Медицинския университет във Варна, бяха връчени наградите „Лекар на годината 2024“ по категории, за особени заслуги в сферата на здравеопазването на областта. С най-високото отличие..

публикувано на 24.10.24 в 08:00