Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дуото Аня Лехнер и Франсоа Кутюрие - “Moderato cantabile”, в RADAR 2017

След десетилетие съвместна работа в Тарковскиквартет и продължаваща колаборация в проекта "Pergolesi" с певицата Мария Пиа Де, немската челистка Аня Лехнер и френският пианист Франсоа Кутюрие представят новото си дуо.Музикантите подхождат към музиката от различни гледни точки: Лехнер е класически солист, с необичаен интерес към импровизацията, Кутюрие, джаз музикант, пътуващ все по-далеч от джаза. C Moderato cantabile те представят свои собствени аранжименти на творби на трима очарователни аутсайдери от периферията на музикалната история - Г. И. Гурджиев, Фредерик Момпоу, Комитас.

В различна степен, музиката на тези композитори разкрива влияния от Изток, по отношение на връзката с традициите на фолклора и ритуалната и религиозната музика, а също и що се отнася до философия. Програмата се свързва с приветстваният прочит от Аня Лехнер на музиката на Гурджиев от по-ранните песнопения, химни и танци (записана през 2003 г. с Василис Цабропулос), но новото дуо има своя собствена идентичност, многото посещения в Армения задълбочават разбирането на Лехнер за контекста, от които се появила музиката: нейното виолончело поема почти ролята на глас в тези произведения, изследвайки контрастните мелодии.

Франсоа Кутюрие тук се представя както като музикант, така и като композитор, а неговите произведения функционират като контрастни и допълващи се елементи. Както обложката изтъква, "Години, прекарани в компанията на тунизийския уд майстор Ануар Брахем, изглежда са засилили съзерцателния елемент у Кутюрие като музикант, композитор, аранжор. По-голямата част от работата му се характеризира с рефлективно търпение. В музиката си, със или без резултат, темите се разкриват и развиват бавно. Неговите композиции са "еволюционни", отворени за промяна в момента, а неговите импровизации поддържат лирично съзнание и чувство за форма.

За разлика от многото импровизиращи съвременници, той не се страхува да разширява границите на мълчанието - което го превръща в естествен преводач за Música Callada на Момпоу. Кутюрие вече е свирил аранжименти на Момпоу в контекста на джаз трио, а и каталонският композитор е бил важна референция за него, точно както транскавказкия Гурджиев и арменския Комитас Вардапет са важни референции за Лехнер. Когато работи с Тигран Мансуриан, виолончелистката за първи път разбира, че ролята на Комитас е да свързва арменската светска и свещена музика. Нейните интерпретации на Гуржиев междувременно, имат силно влияние в Армения и вдъхновяват основата на Gurdjieff Folk Instruments Ensemble.Още веднъж с Moderato cantabile Лехнер и Кутюрие, с новите аранжименти на Комитас, Гуржиев и Момпоу, ни показват, че тази музика отговаря на подхода на свободно тълкуване.

Moderato cantabile е записан в богатата акустика на Auditorio Radiotelevisione svizzera на Лугано през ноември 2013 г. и продуциран от Манфред Айхер.

Аня Лехнер, родена в Касел, Германия, учи с Хайнрих Шиф и Янос Старкер. Изпълнява като солист с оркестри като Amsterdam Sinfonietta, Арменската филхармония, Славакишката филхармония и Камерен оркестър в Талин и изпълнява камерна музика с партньори, включително пианистите Алексей Любимов, Силке Авенхаус и Кирил Герщайн, челистката Агнес Вестерман, цигуларя Патриша Копачинская и кларинетистката Рето Биери. Лехнер участва в премиерита на композициите на Тигран Мансуриан, Валентин Силвестров, Тону Корвитс и Анет Фокс и др. В продължение на 18 години тя е била виолончелистка на квартет Розамунде, чиито албуми New Series на ECM  прегърнали музикален обхват от Джоузеф Хайдн до Томас Ларшер. Най-новите й записи включват Quasi Parlando на Мансуриан и Double Concerto с Amsterdam Sinfonietta. Подготовя се и албум от сола и дуота с Агнес Вестерман, изпълнчващи композиции на Силвестров. Вкъщи във всички аспекти на класическата музика, тя също така владее разнообразни импровизационни традиции и има дългогодишно сътрудничество с бандонеониста Дино Салузи - документирано във филма Ел Енкуантро и албуми като Ojos Negros и Navidad de Los Andes.

Франсоа Кутюрие започва да свири на пиано на шест-годишна възраст. След като завършва следването си по класическа музика и музикология в началото на 70-те години, той започва да импровизира сериозно, като първоначално възприема маниера на Пол Блей, Чик Кореа и Йоахим Кун. През 1980 г. печели наградата на Франция Django Reinhardt, която издига международния му профил, и скоро след това се присъединява към групата на John McLaughlin, пътуваща и записваща с английския китарист. Първата поява на Кутюрие на ECM е на Khomsa на А. Брахем през 1994 г. От 2001 г. той обикаля света с уд музикант в трио с акордеониста Жан Луи Матиние и е включен в албумите Le pas du chat noir и Voyage de Sahar. Той също така се появява на предстоящия албум на Брахем - Souvenance: Music for oud, quartet and  string orchestra. Записите му с Аня Лехнер включват Nostalghia - песен за Тарковски и Тарковски квартет, в който се включват неговите композиции, както и групови импровизации. Il Pergolese се отличава с музиката на Джовани Батиста Перголези. Другите записи на Кутюрие на ECM са Poros, дуетите с цигуларя Доминик Пифарели и соловият пиано албум Un jour si blanc.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дoкументалният комикс „Варненският халколитен некропол“ като изложба

Документалният комикс „Варненският халколитен некропол“ (сценарист Елена Владова, художник Николай Русев) като печатно издание и във вид на изложба ще може да видите на 7 ноември (четвъртък) от 16,00 до 17,00 часа в Археологическия музей.  Изданието е придружено с книжка за оцветяване за най-малките, която ги запознава с някои от..

публикувано на 04.11.24 в 15:51

Тереза Зиковска представя "Лицата на Ева"

Художникът  Тереза Зиковска представя изложбата си “Лицата на Ева”, един проект, който стартира още  през 2006 година и продължаващ развитието си до момента.  В основата му е Жената, нейната същност и безкрайните ѝ възможности за въплъщения и преображения.  Тереза, която от години рисува портрети на близки приятелки, сподели за Радио Варна, че..

публикувано на 04.11.24 в 15:48

"Виждам те" представя Юлиян Табаков във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя от 8 до 27 ноември 2024 г. част от проекта на Юлиян Табаков “Виждам те”, по който визуалният артист работи в последната година. В художествения музей ще бъдат експонирани серия рисунки със същото име, серия обекти “Небесното войнство” и авторският албум “Виждам те”. Всички произведения..

публикувано на 04.11.24 в 14:45

Varna Jazz Days с богата програма през ноември

Ноември е месец на джаза във Варна! Есенното издание на фестивала Varna Jazz Days представя богата програма, включваща четири сценични и шест клубни концерта. Организаторите продължават да насърчават съвместната работа на варненските джаз музиканти с изявени артисти от страната, както и да представят вълнуващи нови имена от европейската джаз..

публикувано на 04.11.24 в 11:48

На 91 години почина джаз легендата Куинси Джоунс

Американската музикална легенда Куинси Джоунс почина в неделя на 91-годишна възраст, предаде Ройтерс. Кариерата на Джоунс като продуцент, композитор и тромпетист обхваща над 7 десетилетия. Той е носител на 28 награди "Грами", включително за "Грами легенда" през 1992 г. Работи с музиканти от ранга на Франк Синатра, а колаборацията му с Майкъл Джексън..

публикувано на 04.11.24 в 10:47

ОУ "Васил Друмев" откри своя "Музей на спомените"

"Музей на спомените" е една от последните инициативи в Основното училище "Васил Друмев" във Варна. Идеята е да бъде създадена експозиция, която обединява както историята, така и наследството на различни поколения. В една от стаите на учебното заведение са подредени стари експонати, събирани от домовете не ученици, учители и родители, за да разкрият..

публикувано на 04.11.24 в 10:40

Митът за Орфей и Евридика в съвременен танц днес във Варна

Фестивалът „Движещо се тяло” ще бъде закрит в неделя, на 3-ти ноември от 19:00ч в Re-Bonkers с впечатляващ съвременен пърформанс на Метеор с участието на Леонид Йовчев и Катрин Методиева  - КАДЗЕ. „Кадзе“ подема мотиви от мита за Орфей и Евридика, както и образи от хипнотичното есе „Кадзе Дарума“ на японския хореограф Тацуми Хиджиката. В този обърнат с..

публикувано на 03.11.24 в 11:47