Със захлаждането дойде и стартът на миграцията на птиците. Това може да се каже, че е едно от най-вълнуващите и загадъчни явления в света на птиците. По този повод Сияна Спиридонова разговаря с Ивайло Иванов, орнитолог от Българското дружество за защита на птиците:
Защо птиците отлитат на юг всяка есен?
Не всички птици отлитат на юг. Не изцяло този процес, наречен миграция, е свързан само с африканския континент. Има много видове, които не отиват чак до там. За тях така да се каже Африка е нашата географска ширина - тук България и Южна Европа. За първи път феноменът е описан от Аристотел много, много далеч във времето.
Един друг голям мит е, че птиците имат нужда да мигрират, защото отиват на топло. Съвсем не е така. Единствената и основна причина птиците да се предвижват към южните географски ширини е намаляването на храната.
Как се ориентират и знаят кога са стигнали точното място?
Процесът на миграция е едно непрестанно пътуване. Голямото бързане е докато стигнат горе долу Близкия изток. От там нататък започва по-бавното, по-плавно придвижване, което е в зависимост от различните видове. Те търсят подходящи места, които са сходни с тези, на които са отгледали малките си. Да речем за щъркела това са блата, поречия на реки, оризища..
Щъркелите вече отлетяха...
Току-що премина техният най-голям пик. В момента все още се изтеглят остатъчни групи от птици.
А верен ли е митът, че щъркелите се връщат на същото място следващата година?
Абсолютно да. Всички видове птици имат закодирано местоположение, там където са се излюпили. И това е не случайно. Това е единственият начин, по който природата осигурява продължаването на рода. Много хора, когато сме правили изследване на щъркелите казват: „Те тука идват от 50-сет, от 60-сет години, от 70. Аз ги помня от малък”. Да, гнездото е същото, но птиците се заменят от по-млади. Понякога не са и двете от едно люпило. Връща се само женската или само мъжката. Намира си друг партньор.
През последните години зимите в България станаха все по-меки, имахме дори случаи с минимални количества снеговалеж. Това задържа ли някои определени видове тук?
Да. Определено. Особено видовете, които не правят пълен цикъл на миграция. Имаме все повече данни за щъркели, които поради една или друга причина – поради възраст или опаразитяване – се опитват да останат. И това е нормално, защото процесът на миграция е най-смъртоносен за всички видове птици. Понякога локални популации загиват 100%.
Като специалист какаво е мнението Ви – хубаво ли е хората, които обичат животните и искат да се грижат за тях, да оставят в различни хранилки, а дори по балконите си някакви видове семенца, с които да хранят птиците?
Подхранването е важно, за да се осигури оциляването на видовете птици, които остават да зимуват в България. Крие рискове дотолкова, доколтоко концентрирането на едно място на диви пойни птици води до концентриране на хищници. Ако се използват стари семена, може да предизвикат нарушение в храносмилането на птиците.
Значи подхранването и грижата – всичко трябва да е с умисъл?
Да. Всичко трябва да е съзнателно и с постоянство. И местата за подхранване да се избират така, че и в най-неблагоприятното време когато вали 4-5 дена дъжд или когато има снежни виелици, човек да е сигурен, че може да стигне до мястото за подхранване. Защото именно това са най-тежките моменти от живота на птиците.
Не бива в България да живеем и мислим краткосрочно. Политиците ни гледат един, два мандата напред, а не в перспектива. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна историкът акад. Георги Марков. Според него: „Дори сред политиците ни има едно дразнещо самодоволство. Те ни казват: „Нас ни оценяват високо в Европа, вие тук ни занимавате с..
Денят на българската книжовност е символ на образованието, които ни обединява, въпреки много разделителни линии в нашето общество. Това каза, в предаването на Радио Варна „Позиция“ Юлиян Петров, от синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. „В последните години се възприе тезата, че в училище основно трябва да се образова и възпитанието..
Интервю със Sami Hinkka (ENSIFERUM) За 30 години сме гледали ENSIFERUM четири пъти в България. В края на миналата година финландците пуснаха новия „Winter Storm“ – девети в дискографията им. Да се надяваме, че бандата ще го представи и с концерт в България. Иначе за албума и по други теми гост в „От другата страна“ е басистът на бандата Sami..
Емилиян Ялъмов, авторът на видео подкаста "Лакърдии от кокпита", е морски човек - с всички нюанси на това определение. Любовта към морето идва още от детските му години, когато гледа с възторг "Васко да Гама от село Рупча". Залепяхме се пред малкия екран и гледахме. Може би от там тръгна това мое влечение, коментира за Радио Варна Ялъмов. Вече..
Един от най-известните класически оркестри в света Виенският Моцартов оркестър ще зарадва българската публика с величествен концерт на 31 май тази година в зала 1 на НДК, по покана на "BGTSC". Музикантите в състава му се посвещават изцяло на произведенията на най-уважавания представител на Класическия период – Волфганг Амадеус Моцарт. Репертоарът на..
Абитуриентът Николай Костадинов е носител на награда "Варна" в системата на предучилищното и училищното образование - в областта на хуманитарните науки. Николай е ученик от XII клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон“. Още докато е в V-VI клас, започва да се състезава, тази година завоюва две първи места на областните кръгове на..
С вълнение преди абитуриентския си бал и в навечерието на изпитите е дванадесетокласничката Невяна Пенкова от Детско-юношеския театър "Златното ключе". Винаги съм искала да бъда на сцена, категорична е тя. Допълва, че винаги ѝ е бил интересен анализът на персонажа, неговият вътрешен монолог. Невяна ще кандидатства в Националната академия за..