Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да овладееш магията на небесния танц

Единственият в България Мевлеви дервиш, който изпълнява танца "Сема" 47-годишният пловдивчанин Васил Тосев ще ни разкрие какво чувството по време на този танц. Той участва в Добрич в кръгла маса за любовта и толерантността в творчеството на известния персийски поет, философ и мислител Мевляна Джеляледин Руми. 810 години от рождението на Руми отбелязаха в Добрич, по инициатива на Народно читалище "Мевляна - 2012". Васил Тосев представи и 10-минутен танц на дервишите "Сема". Сема означава небе, а танцът е молитва, ритуал и мост между земята и неизвестното. Интервю на Петранка Божкова

Снимка- Започнах с танца на дервишите преди 8 или 9 г., когато за първи път видях въртящи се дервиши в Пловдив по случай Дните на Турция в България. Там се запознах и с Надер Деде, който стана впоследствие шейх. Имаше някаква магия в самия танц. В момента, в който го видях нещо ме грабна и си казах – това е моята практика. След като завършиха самата ”сема”, отидох при шейха и го попитах: „Може ли и аз да се въртя?”, той каза ”Може”. Даде ми едни листи на български език, на които беше обяснен целият ритуал ”сема”. А дотогава не бях чел и поезията на Мевляна, или ако съм чел нещо е било спонтанно... Същия ден си купих и негови книги. След няколко години правнучката на Хазарете Мевляна пристигна в Пловдив с група дервиши от Истанбул. В единственото запазено Мевлеви хане в България, което е в Стария град в Пловдив. Сега е ресторант, но мястото където са се въртяли дервишите е запазено. Разговаряхме с нея и последва покана от International Mevlana Foundation. Поканиха ни 10-на души от Пакистан, Палестина, САЩ, Русия, най-различни държави. Всеки представи своя път в софизма. Аз представих и пловдивското Мевлеви хане. Тези хора доста се впечатлиха, защото от всички поканиха мен да стана член на Ордена на мевлевиите.

Необходими ли са специални умения и какво символизира този танц?

- Това го вижда шейхът в очите на всеки един човек – дали може да направи танца. И съответно дава разрешение и напътствия. Има други практики преди въртенето. „Сема” означава буквално преведено „небе”, това е връзката между земята и небето. Дервишът, който се върти сваля много енергия, небесна енергия, която той спуска на земята.

Гледала съм, че едната ръка сочи към небето, а другата към земята.

- Да, дясната ръка е нагоре, която взима от Всевишния. Лявата е тази, която е надолу и дава на хората. Също и учените са установили, че дясната ръка приема енергия, а лявата изпуска. И не случайно уреди, които трябва да регистрират енергията на човека винаги се слага лявата ръка.

СнимкаСега с какво се занимавате?

12 или 13 г. съм преподавател по йога. Може би и практиките по йога помогнаха това да се случи.

Как ги съчетавате?

В крайна сметка целта и на йогите и на дервишите е една и съща – единение с Божественото!

Танцът се съпровожда от ритмична музика и смисълът му е да доведе танцуващите до състояние на екстаз. Със свалянето на черния плащ преди отдаването дервишите свалят земната личност, егото и остават по бяла одежда, която символизира чистотата на вярата. В днешно време традиционната сема церемония може да бъде видяна в турския град Коня.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Драганова

Април – от минус 2 до плюс 30 градуса

След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка.  През първите дни на  април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..

публикувано на 04.04.25 в 08:15

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 04.04.25 в 08:00

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40