Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мобилно приложение ще "чете" етикетите на стоките в магазина

| обновено на 13.10.17 в 09:22
Снимка: ТОМ България

Мобилно приложение, което да „чете“ етикетите на стоките на незрящите хора, ще бъде разработено за 72 часа, в рамките на технологичния  маратон ТОМ, който се провежда в Техническия университет във Варна. Приложението се изработва по предложение на 32-годишната Пламена Янкова, която е с нарушено зрение. Всеки път, когато пазарува, Пламена търси  някой, който да й прочете етикета на стоката, за да знае какво съдържа и дали е в срок на годност. Чрез технологичния маратон ТОМ тя отправя предизвикателство към инженери, IT специалисти и иноватори, да разработят приложение, за да бъде независима.

"Мисля, че това приложение или устройство, би улеснило живота на всеки един незрящ човек и той няма да се ослушва и да търси някой да му прочете дали това е сирене, колко процента е и т.н. ", каза за Радио Варна Пламена. "Ако  имам такова приложение на телефона си, ще се чувствам свободна."

За тази свобода на Пламена вече работи отбор, който има точно 72 часа на разположение. За това  време трябва да реализира софтуер, който да се прилага към мобилните апарати. Чрез него  ще се разпознават различни продукти и ще се казва какво е съдържанието им.

Ангел Маринов е част от отбора на Пламена, който  взима присърце това предизвикателство. Доброволно, с ентусиазъм и с желание да стори добро.

"Моята идея е това приложение да бъде и за разпознаване на продукти, а не само да прочете етикета и казва основните му параметри - да  казва и какво е съдържанието му.  Ние така ще разработим интерфейса, че той да е максимално удобен за хора с нарушено зрение. Когато незрящ човек влезе в магазина ще включи приложението и ако вземе продукта и го заснеме с камерата, ще получава  гласова информация  за това какъв е продукта и какво е съдържанието му."

Освен за Пламена,  мобилното приложение  ще бъде достъпно и за други хора, с подобни проблеми. Изобретеното във Варна ще бъде качено в интернет страницата на ТОМ България за свободно ползване и с инструкции за производство.

ТОМ България се организира от доброволци с помощта на дарения. В рамките на 72 часа се разработват технологични решения за всекидневните препятствия, пред които се изправят хората с увреждания. Мейкатон е формат, който събира на едно място хора, които познават специалните нужди, наречени „нуждознайци“ и т.нар.„мейкъри“ – инженери, дизайнери и изобретатели. Екипът на ТОМ България  предоставя пространство за иновации и създаване на прототипи.

Чуйте повече в звуковия файл:





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Варна: Няма издадени нови заповеди за премахване на дървета до Паметника в кв. "Бриз"

Няма издадени нови заповеди за премахване на дървета до Паметника на българо-съветската дружба в квартал „Бриз“, информират от пресцентъра на Община Варна. Във връзка с опасенията на гражданите за горичката под паметника на "Почивка", мога да заявя, че на Жеравен хълм няма да се секат повече дървета, коментира с пост във Фейсбук кметът на Варна..

публикувано на 25.02.25 в 20:50

Варненски бащи на протест с искане за законодателни промени

Бащи ще излязат на протест във Варна с искане за равни родителски права при отглеждането на децата си. Те ще изразят своето недоволство от 9 до 10 часа в сряда, 26 февруари, на  бул. "Владислав Варненчик" 108, пред офиса на Районния съд във Варна, "Синя стая",  и от 10:15 до 11:00 ч. пред Районния съд във Варна, на бул "Владислав Варненчик" 57...

публикувано на 25.02.25 в 20:23

15 км/ч максимална скорост за велосипеди и електрически тротинетки в Добрич

Максималната допустима скорост за управление на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на община Добрич да е 15 км/ч прие Общинският съвет на редовно заседание, предаде БТА. Към одобрената Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за организацията, безопасността на движението и дисциплината на водачите на..

публикувано на 25.02.25 в 17:12

Безплатни прегледи за диагностика на сънна апнея и хъркане във Варна

Във връзка със Световния ден на съня 14 март, Медицинският университет във Варна организира безплатни диагностично-консултативни прегледи за хора с проблеми с обструктивна сънна апнея и хъркане.  Прегледите ще се проведат в периода  4-2 1 март  в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Oсвободител“ №84, ет. 1, каб. №114...

публикувано на 25.02.25 в 17:10

Според данни от камера тролейбусният стълб във Варна е паднал преди появата на автомобила (ВИДЕО)

Над 1 700 тролейбусни стълбове във Варна ще бъдат обследвани със специализирана апаратура, за да бъде направен точен анализ дали има изтъняване в основата им. Това уверение е получил от дружеството "Градски транспорт" заместник-кметът по сигурността Илия Коев, съобщи самият той за Радио Варна. За тази цел ще бъде наета лаборатория, като засега няма..

публикувано на 25.02.25 в 16:50

Списание ЛИК с брой, посветен на 90-годишнината на БНР

Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио. На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно". То ще..

публикувано на 25.02.25 в 15:00

Рисково кръстовище на варненския бул. "Левски"

Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъден един от опасните участъци в града - к ръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..

публикувано на 25.02.25 в 14:59