“Понякога завиждам на фотографите, те могат в 1/125 sес. да разкажат повече за човека, отколкото аз в 30 страници,” твърди американският писател от арменски произход Уилям Сароян.
Наративът от снимки, които прави фотографът Веселин Василев, е обаятелен. Също като актьорите в неговите кадри, завладени от театралната магия: излъчващи и даряващи любов на публиката.
И тази година по време на Международният филмов и театрален фестивал "Любовта е лудост" за 25-ти път по червената пътека преминаха много любими български звезди от екрана и театралната сцена, а също така видни чужденци.
Специален гост на откриването на кинофестивала бе Карен Шахназаров, руски режисьор, сценарист и продуцент.
Всичко това остава в историята документирано и от обектива на Веселин Василев - Варненски фотограф, който твори повече от 30 години. ...
Ваня Славова разговаря с него за досега му с интересни личности и пресътворяването им във фотокадър.
-Докосването до такива личности, освен професионалното им амплоа, е изключително обогатяващо. Присъствието им, излъчването им е нещо, което е супермагнетично за мен. Фестивалът беше изключително събитие. Да си част от едно такова събитие е наистина удоволствие.
-Как се съчетават любовта и лудостта през вашия обектив?
-Съчетават се някакси, тъй като фотографията също е любов, също е в някаква степен лудост както може би всяко изкуство, всяко творчество. Според мен се допълват и се съчетават добре.
- Снимате основно хора, създавате портрети... Защо?
-Именно, това е нещото, което в последните години изключително много ме привлича, провокира, вдъхновява. Замислих се скоро защо децата са по-спонтанни от възрастните хора? Защото са по-близо до източника, по-непосредствени са. Някъде по пътя ние губим тази наша непосредственост. Все повече ставаме страхливи,притеснителни, зависими и така слагаме върху лицето си безкрайно много маски, в които така се объркваме, че губим истинската си същност.
-Вие, когато правите снимка, това ли целите: да бъде обектът на снимката без маска?
Опитвам да усетя в него онова, което е дълбоко скрито под пластовете грим и по някакъв начин да го покажа на себе си, на него, а и на аудиторията, която погледне фотографията. И съм убеден, че това е нещото, което въздейства: онова, което излиза отвътре спонтанното и онова пък, което го има в нас го разпознава.
-Кога се получава тази спонтанност? Познавате ли повечето хора, които снимате или просто хващате момента?
-Да, може би първата и най-дебела броня, защото е най-използваема, е бронята пред непознатия човек. Аз лично предпочитам има ли възможност първо да се усетя по някакъв начин с модела. Така поне една от броните ще падне.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..