Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Завещанието на Радичков

| обновено на 24.10.17 в 22:14
4
Снимка: архив

На 24 октомври 1929 година в едно несъществуващо вече село се ражда момче, което кръщават Йордан. В литературата остава с фамилията Радичков, защото имало спор коя да бъде, тъй като съвпадала с тази на редактора...След това той става "кръстник" на много от новото поколение писатели...

Обич свързва в трайно приятелство писателят Йордан Радичков и художникът проф. Галилей Симеонов. Те поставят основите  му още в Берковската гимназия. Приятелството им остава години след физическата смърт на писателя. Като абитуриенти не отишли на бала, но си обещали  единият  да напише романа „По коловоза”, а другият да го илюстрира. Така и не се стига до книга с точно това заглавие, но цялото творчество на Мъдреца от Калиманица е именно това, споделя неговият приятел днес.

проф. Галилей СимеоновИ си спомня: " Йордан донесе от Сибирската тундра, че там един евенк му казал - няма да отговорим на въпроса дали има Бог. Има - няма, ние сме длъжни да живеем все едно го има!" И това ще ни направи много стабилни...

С какво остана Радичков след своята физическа смърт?

Йордан има едно малко и скромно завещание. Това е завещание на душата му. Йордан беше един много фин, един много деликатен човек и много мил човек. Това е един строителен материал на човек, който е погледнал дълбоко на живота. Такъв финес на такава селската душа. Той беше невероятно деликатен и завладяващ. Това ми стига, за да не се спъвам в живота...





Снимка






Художникът земляк Венелин Захариев се среща с Радичков през 1972 година. Споделя, че още оттогава го  смята  за една вселена. И продължава: "Започнах да чета всичко, което намирах, за него. Малко части от България имат такъв голям писател, той е много дълбок и бърка в интимни части на човешката душа... На Северозапада е погледнал като шарена черга, постлана от Стара планина до Дунав".


Снимка


 Родното село на Венелин Захариев е на десетки километри от това на Радичков. Имат само 10 години разлика и затова и двамата са видели нещата, които описва. Разказва за Батозата и локомобила, с която навремето жънели снопите. Помнят и падналия американски самолет, който не успял да премине Балкана и паднал в селата заедно със 7 парашутисти. Направил е поне 50 картини по неговите разкази и 2 изложби, провокирани от творчеството на Радичков. "Всичко, за което говори, аз го виждах в детството и сега го виждам", допълва Вензах, в чийто дом се използват предмети на бита на около век.





"Дърво на живота" по теми от творчеството на Радичков направиха в Берковица, където е учил той, местните художници  Чавдар Антов и  Димитър Гоцак.

СнимкаЗаглавието е от разказ на Радичков. Увековечени са образите, с които Йордан Радичков разкрива посланието си за връзката на човека с природата - врабчетата, петела, козата. Колело от каруца напомня за цикъла на живота. Изобразени са Свети Георги Победоносец, който убива змея, включително черквата в родното село Калиманица, което вече не съществува на картата. Снимка



Снимка


Родното село на Радичков - Калиманица, е изселено заради строителството на язовир "Огоста".  Там остават недовършената църква, която местните хора с желание сами строили, защото нямали храм ...

Остава и вековният дъб, под който някога било училището.

Остават и непреместените гробове на хората, а надписите по надгробните паметници доказват, че още преди десетилетия там задружно са живеели хора от различни етноси...

Водите на язовира  така и не достигат дворовете на хората, но от тях вече няма физически спомен. Остава обаче творчеството на Радичков, разказва приятелят Милан Миланов, историк.




Снимките показват Калиманица сега....църквата отвътре, вековният дъб и паметникът на загиналите пред него. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Илиян Илиев: Участниците в "Лист по лист" спасиха 88 хиляди дървета за 25 години

От 20 до 23 май т.г. Общественият център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) - Варна организира поредна кампания "Лист по лист" (ЛхЛ) за събиране и предаване на хартия, подходяща за рециклиране.  В 25-годишната история на инициативата  с мото "Предавай и спасявай!"  са работили повече от 50 доброволци от 8 държави.  "За четвърт..

публикувано на 20.05.25 в 14:58

Десислава Мусинска от ВВМУ е победителят в националния конкурс "FameLab"

Курсант Десислава Мусинска, първокурсничка от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров", е победителят в националния конкурс "FameLab" и ще представи България на световния финал в ЦЕРН.  Десислава учи "Корабоводене" и ще представи България в Швейцария през ноември, като премери сили заедно с победителите от още редица държави от Европа, Азия,..

публикувано на 20.05.25 в 08:15

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 19.05.25 в 08:15

Братя Ванкови: Виното на Североизтока е като добре облечен господин - бяло, свежо, с елегантни танини и умерен алкохол

Изби от Североизточна България отвориха врати тази събота и неделя за всички готови да тръгнат на вино пътешествие между р. Дунав, Черно море и старите български столици. Тази година са се включили 17 винарни и 3 специални локации за дегустация на висококачествено българско вино. За пета поредна година през май винопроизводители и технолози..

публикувано на 18.05.25 в 12:13
Иван Радев

Иван Радев, АЕЖ: Силата на БНР е в регионалната мрежа

Силата на Българското национално радио е в регионалната мрежа. Не само, че не трябва да бъдат закривани регионални станции, а дори тази мрежа трябва да се развива, за да присъства в живота на все повече хора. Това мнение изрази, в предаването на Радио Варна „Позиция“, Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти. По повод протеста..

публикувано на 17.05.25 в 13:44

Спасител на Златни пясъци: Често застрашаваме собствените си животи заради своеволията на туристите

 Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...

публикувано на 16.05.25 в 08:15

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..

публикувано на 15.05.25 в 08:05