За по-строг контрол при вноса на риба и намаляване на бракониерския улов - за това настоява организацията WWF. Проблемите ще бъдат обсъдени на дискусия с представители на държавните институции, които имат отношение към вноса, етикетирането и търговията с риба и морска храна.
Уловът на 58% от рибните запаси води до почти пълно изчерпване на ресурса. Незаконният риболов също допринася за намаляване на рибните запаси. За проблема допълни Божидар Иванов, ръководител на проекта "Полезната риба“, информационна кампания, която се провежда в 11 държави от ЕС:
След като през 2010 година ЕС въведе структурирана програма за борба с незаконния недеклариран и нерегламентиран риболов, се спускат редица регламенти, които изискват от страните-членки да упражняват сериозен контрол върху границите по отношение на вноса на риба от трети държави, т.е. извън ЕС. Към момента около 50% от вноса в ЕС идва от развиващи се страни в Югоизточна Азия, Северна Африка и т.н. Всъщност след едно изследване тази година на една коалиция от неправителствени организации в Европа се установява, че на много места в страните-членки всъщност има разлики между процедурите, които се прилагат на границата при внос на риба от трети страни. Това е и причината препоръките да бъдат за затягане на контрола и въвеждането на единна процедура, която да събира информацията от различните страни.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Радостина Билярска.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..